kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Monitor’de yeni sergi: “Umutsuzluğun Antaios’u”

11 Nisan 2022

Monitor, 9 Nisan – 8 Haziran 2022 tarihleri arasında son iki yıldır çevrimiçi yürüttüğü programının ardından “Umutsuzluğun Antaios’u” başlıklı sergisiyle fiziksel mekâna geri dönüyor. CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilen ve Karşıyaka Belediyesi tarafından desteklenen proje, kütleçekimini yitiren dünyada anlama yeniden kavuşmak için yavaşlama hâlini odak noktasına taşıyor.

Zaman birimi olarak doğanın akışını rehber kabul eden sergi, Ecem Arslanay ile Yiğit Tanel Kaçar, Sena Başöz, Hera Büyüktaşçıyan, Özgül Kılınçarslan, İz Öztat ve Ezgi Tok’un video çalışmalarını İzmir Karşıyaka’daki Bahçelievler Çok Katlı Pazar Yeri’nde bir araya getiriyor. Sergi, bir dizi konuşma programına da ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı konuşmalarının yanı sıra, Umut Altıntaş, Monica Papi, Güher Gürcan Tan ile Tangör Tan ve birbuçuk Kolektif!ten Yasemin Ülgen kendi üretim ve araştırma pratikleri üzerinden yavaşlamayı ele alış biçimlerini paylaşacaklar.

“Umutsuzluğun Antaios’u” sergisi yavaşlamayı ele alırken, dünyanın akışına uygun olmayan ritme karşı çıkıp soluk alıp vermeyi akışa uygun hâle getirmeyi öneriyor. Önerdiği yavaşlama, tıkanma noktasına gelerek yavaşlamak zorunda olmaktan farklıdır. Bir şeye hızlıca ulaşmak yerine adımlamayı, atılan her adımın biricikliğinin farkında olmayı ve patikalar oluşturmayı seçmektir.