kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Monitor’un ilk sergisi “Başka Bir Sema Var”

9 Mayıs 2018

İzmir merkezli, kâr amacı gütmeyen, video ve film gösterim oluşumu Monitor’un ilk sergisi “Başka bir sema var”, Kültürpark Sanat Atölyeleri binasında, Halil Altındere ve Nikolaj Bendix Skyum Larsen’in katılımıyla 9 Mayıs‘ta açılıyor ve 28 Mayıs‘a kadar görülebiliyor.

Sabit bir mekânı olmayan Monitor, mevcut sanat mekânları ve alternatif sergileme alanlarıyla işbirliği içinde güncel sanat odaklı gösterimler düzenlemeyi hedefliyor.

İzmir’de güncel sanatın izini alternatif alanlarda görsel sanat etkinlikleriyle sürecek ve sanat severlere sunacak olan Monitor ilk sergisinde, “hayatta kalmak için kaçtığınız yer, yakın gelecekte kaçacağınız yere dönüşseydi ne yapardınız?” sorusu üzerinden, güvenli addettiğimiz topraklar ve onlara giden rotadaki yolculuklara odaklanıyor. Ege ve Akdeniz’deki mülteci ve göçmen hikâyelerini konu edinen serginin sanatçıları, dünyanın pek çok yerinde gerçekleştirilen sergilerde yer alan, güncel sanatın önemli isimlerinden Halil Altındere ve Nikolaj Bendix Skyum Larsen.

Sergi bağlamında mülteciler ve göç rotaları konusunda bir dizi konuşma da düzenlenecek. Bu konuşmalardan ilki, sergi sanatçılarından Halil Altındere ile Borga Kantürk arasında
gerçekleşecek.