kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mor Film 360 VR Projesi ile Cross Video Days’e seçildi

29 Eylül 2017

Bu yıl 2 – 4 Ekim 2017 tarihleri arasında Paris’te gerçekleştirilecek ve 2013 yılından bu yana Creative Europe programı tarafından desteklenen Cross Video Days’a 23 ülkeden 61 proje seçildi. Etkinliğe seçilen projeler arasında Türkiye’den Mor Film‘in “Hatti” projesi de var. Proje, Content Market bölümünde potansiyel uluslararası alıcı ve partnerler arayacak.

Prodüktörlüğünü Nurcan Güzel’in, yönetmenliğini Can Fakıoğlu’nun gerçekleştirdiği “Hatti : Anadolu Etnik Müzik Deneyimi” müzikal bir sanal gerçeklik projesi. Erdem Tunalı imzalı Yunus Emre sözleri ve 12 farklı Türk enstrümanı kullanılarak gerçekleştirilen müzik albümü Hatti projesinin müzik ayağını oluşturmakta. UNESCO Dünya Mirası mekânlarını referans alınarak kurgulanacak atmosferlerde izleyiciler, Anadolu kültürlerinin binlerce yıllık geçmişini albümden 8 şarkı eşliğinde 8 farklı sanal gerçeklik deneyimi ile yaşayacaklar.

Bu yıl 2 – 4 Ekim tarihleri arasında Paris’te yapılacak Cross Video Days; AR/VR Investment Booster, Content Market ve Co-production Forum’dan oluşuyor.

CVD, her yıl yeni çağın dijital endüstrisinin en önemli oyuncularını (yayıncılar, online yayıncılar, multi channel network’ler, dağıtım platformları ve venture capital’ler) ve yaratıcılarını bir araya getiriyor. Geçen sene Cross Video Days’a katılmış Tribeca, POV Dijital, YouTube, HTC Vive, Maker stüdyoları, Sony Pictures, Red Bull Medya Evi, Dailymotion, Rigthster, VICE, Kanal 4, BBC, RAI Educational, YLE, DR Danimarka, ZDF, Arte, Fransa Télévisions, Canal +, M5, TF1, RTL gibi sektör liderleri olan kuruluşlar bir çok yeni projenin hayata geçmesine olanak sağlamışlardır.