kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mozaik’ten tasarım sergisi: ‘Please have a seat’ | ‘Lütfen Oturun’ 

27 Eylül 2018

Mozaik25 Eylül – 9 Kasım 2018 tarihleri arasında Ortaköy Surp Krikor Lusaroviç Ermeni Katolik Kilisesi’nde ve Mozaik Ortaköy mağazasında gerçekleşecek ‘Please have a seat’ | ‘Lütfen Oturun’ başlıklı bir sergi düzenliyor. Sergide, tasarım tarihinde iz bırakan 100 ikonik sandalye yer alacak.

İşlevsellik ve biçim için tasarlanmış sandalyeler; 1900’lü yıllardan günümüze kadar yaşamı ve kültürü nasıl etkilediği açısından bir pencere görevi görüyor. Bu sıra dışı sandalyelerin kronolojik seçkisi, tasarım estetiğini ve oluşumunu vurgulamayı amaçlıyor.

Sergi kapsamında tasarımı Ulaş Eryavuz‘a ait olan bir kitapçık da yayınlanacak. Charles & Ray Eames’in yönetmen Billy Wider’ın dinlenebilmesi için ürettiği Eames Lounge’den bisiklet gidonundan etkilenerek Wassily Kandinsky’yi sandalyesine hayran bırakan Marcel Breuer’a, sade görünümüne rağmen yüzü aşkın aşamadan geçerek üretilen Hans J. Wegner’in Wishbone sandalyesine, “rahatlık makinesi” olarak anılan Le Corbusier’in LC4 chaiselounge’una, İspanya kral ve kraliçesi için özel olarak Ludwig Mies van der Rohe tarafından tasarlanmış Barcelona koltuğu ve daha fazlası bu sergide görülebilir.