kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Müge Yılmaz ve Özlem Altın Venedik Bienali’nde

25 Nisan 2022

Uluslararası Venedik Bienali Sanat Sergisi, bu yıl 23 Nisan – 27 Kasım 2022 tarihleri arasında, New York’taki High Line Art’ın direktörü ve baş küratörü Cecilia Alemani‘nin küratörlüğünde “The Milk of Dreams” başlığı ile düzenleniyor. Bienalin 2022 edisyonundaki ana sergisinde 58 ülkeden 213 sanatçının 1000’den fasla eseri yer alıyor. Bu 213 sanatçıdan 180’i daha önce Venedik Bienali’nde hiç sergilenmedi.

Sergide Türkiye’den Müge Yılmaz ve Özlem Altın da yer alıyor. 1985, İstanbul doğumlu Yılmaz, çalışmalarını ve yaşamını Hollanda’nın Amsterdam kentinde sürdürüyor; 1977 Goch, Almanya doğumlu Altın ise yaşamını ve çalışmalarını Almanya’nın Berlin kentinde sürdürüyor. Her iki sanatçının da yeni eser üretimine SAHA destek oluyor.

Serginin adı, daha sonra Sürrealist sanatçı Leonora Carrington tarafından çocuk kitabına dönüştürülen bir dizi çizime atıfta bulunuyor. Alemani, gösterinin üç farklı araştırma alanına odaklanacağını belirtiyor: bedenlerin temsili ve metamorfozları; bireyler ve teknolojiler arasındaki ilişki; bedenler ve dünya arasındaki bağlantı.