kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

MuseumNext XR Summit için konuşmacı açık çağrısı

18 Mart 2021

MuseumNext XR Summit, Temmuz 2021‘de çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Etkinlikte konuşmacı olarak yer almak için son başvuru tarihi 9 Nisan 2021.

MuseumNext XR Zirvesi’ne katılanlar, müzelerin bu teknolojileri nasıl kullandığına derinlemesine bir bakış atacak ve bu teknolojilere ilgi duyanlara ilham vermek ve eyleme geçirilebilir tavsiyeler vermek için örnek olay incelemeleri yapacak. MuseumNext, katılan kurumları olumlu yönde etkileyebilecek eyleme geçirilebilir fikirlere çok odaklanarak yirmi dakikalık sunumlardan oluşan hızlı tempolu bir formatı takip ediyor.

Geçtiğimiz on yıl boyunca sanal, artırılmış ve karma gerçeklik alanında bir kırılmaya sahip oldu. Akıllı cihazlar artık evinizde bir genişletilmiş gerçeklik deneyimi oluşturmak için yeterli bilgi işlem gücüne sahip. Ancak, popüler uygulamalarda öne çıkan sanal gerçeklik kulaklıkları ve artırılmış gerçelik entegrasyonlarının rekor satışlarıyla, bu teknolojilerin erken benimseyenlerin ve oyuncuların ötesinde benimsenmesini nihayet hızlandıracak olan belki de COVID-19 pandemisi.

Şimdi müzelerin tek seferlik deneylerin ötesine geçip genişletilmiş gerçeklik konusunda ciddileşme zamanı geldi mi? Bu sanal konferansta genişletilmiş gerçeklik hikâye anlatıcıları, öncüleri ve bu teknolojilerin sunduğu fırsatları merak edenler bir araya gelecek.