kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mutluköy Konukevi: Bir Misafirperverlik ve İş Birliği Projesi

20 Eylül 2018

Sakinlerine akademik ve kurumsal ortamların sınırlarının ötesinde ve günlük üretim döngüsünün dışında bir yer açan ve problem çözmeyi teşvik etmek için derin düşünme, çalışma ve iş birliği bağlamında destekleyici bir ortam sözü veren Mutluköy Konukevi hayatına başladı.

Misyonu; tarım, gastronomi ve ekoloji alanlarında dönüştürücü düşüncenin gelişimi için yer, zaman ve iş birlikleri sağlamak olan Mutluköy Konukevi için 2019 yılı Bahar ve Güz dönemi başvuruları açıldı.

Mutluköy Konukevi tarım, gastronomi ve ekoloji alanları ile bu alanlarla bütüncül ilişki kurarak, disiplinler arası çalışan felsefe, sosyoloji, antropoloji, hukuk, siyaset bilimi ve sanat insanlarına; 2019 itibarı ile, bahar ve güz olmak üzere yılda iki dönem, iki haftadan dört aya uzanan sürelerle konut olmayı amaçlamaktadır.

Konukevi’nin sakinleri, Mutluköy Konukevi programı Seçici Kurulu tarafından değerlendirilen başvurular arasından seçilir. Bahar dönemi için değerlendirmeler Ocak ve güz dönemi için de Haziran aylarında ilan edilir.

Mutluköy Konukevi, sakinlerine maddi destek vermemekte ve maddi bir katılım talep etmemektedir.

​Katılımcılardan kaldıkları süre içerisinde günlük işlere bir saatlerini ayırmaları ve eğer imkan oluşursa bir topluluk etkinliğine katılımları ve Mutluköy Konukevi’nin parçası olmalarına vesile projenin süresi içinde, Mutluköy veya Ayvalık’ta düzenlenecek bir oturumda mutlaka bir konuşma vermeleri beklenmektedir.