kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

MÜYORBİR ve URYAD sektör sorunlarını birlikte değerlendirdi

24 Mayıs 2019

Türkiye müzik sektörünün önemli kuruluşlarından Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) ve Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği’nin (URYAD) yönetim kurulu üyeleri bir araya gelerek sektörün gelişmesine yönelik yapılabilecek çalışmaları masaya yatırdılar.

Var olan sorunların çözülmesi ve şartların iyileştirilmesi adına görüş alışverişinde bulunan ekipler, toplantı sonunda ortak komisyonlar kurarak çalışmaların artarak devam etmesine karar verdi.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu yasalaşmalı

MÜYORBİR ofisinde gerçekleşen toplantıya MÜYORBİR adına Başkan Burhan Şeşen ile Yönetim Kurulu Üyeleri Belkıs Akkale, Edip Akbayram, Hüseyin Turan, Onur Akın, Suzan Kardeş, Tolga Sağ, Mehmet Gümüş, Genel Sekreter Merve Nimetoğlu ve Yardımcısı Bircan Yorulmaz katılırken URYAD adına da Başkan Olcay Akay, Başkan Yardımcıları Sibel Toprak Egemen ve Zafer İlik, Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Turan, Serhan Karasu, Bülent Baygül, Ender Uslu, Sayman Üye Murat Duran ile Genel Koordinatör Ebru Kapıcıoğlu katıldı. Müzik sektörünün gelişmesi için Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Taslağı’nın yasalaşması gerektiğinin vurgulandığı toplantıda, bu amaçla birlikte yapılabilecekler görüşüldü.

Telif haklarında önemli adımlar atılacak

Yeni seçilen URYAD Yönetimi’nin ulusal radyolar konusunda çok deneyimli isimlerden oluştuğunu, sadece Türkiye değil dünyadaki gelişmeleri takip ettiklerini dile getiren Burhan Şeşen, “Ziyaretleri için çok teşekkür ederiz. URYAD Yönetimi’nin telif hakları konusundaki duyarlılığı bizi ayrıca mutlu etti. Eminim ki sektör için birlikte önemli adımlar atacağız” ifadelerini kullandı.

Müzik endüstrisini birlikte geliştireceğiz

Görüşmenin çok verimli geçtiğini, tüm talep ve beklentilerin konuşulacağı bir komisyonun kurulması için karar aldıklarını belirten Akay, bu komisyona URYAD üyesi tüm radyoların yayın editörleri ve meslek birliklerinin katkı sağlayacağını söyledi. Taleplerine gösterilen olumlu yaklaşımdan dolayı çok mutlu olduklarını da ifade eden Akay, “Müzik endüstrisini birlikte geliştireceğiz” diye konuştu.

Türk Halk Müziği korunmalı

Türk müziğinin, dolayısıyla Türk kültürünün korunmasında radyo kanallarının da büyük sorumluluğu olduğunu belirten Belkıs Akkale, “Türk Halk Müziği, Türk müziğinin ve kültürünün yapı taşıdır. Ancak günümüzde popüler kültür kuşatması sebebiyle adil ve eşit şartlarda dinleyiciye sunulmuyor. Bu da hem halk müziğinin üretiminin sekteye uğramasına hem de halk müziği sanatçılarının zorluklar yaşamasına neden oluyor. Türk Halk Müziği’nin yaygın ve adil şekilde dinleyiciye ulaştırılması konusunda da ortak çalışmalar yapmamız çok önemli” dedi.