kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Müze Evliyagil’de yeni sergi: “Yol”

11 Haziran 2020

Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli sergi ve projelerin de gerçekleştiği ArtOda, 11 Haziran – 6 Eylül 2020 tarihleri arasında Songül Dalgakıran ve Tibet Tüzüntürk‘ün küratörlüğünü üstlendiği “Yol” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Müze Evliyagil’de geçtiğimiz dönem ifa ve Goethe-Institut işbirliğiyle gerçekleştirilen “Future Perfect: Almanya’dan Çağdaş Sanat” sergisinin etkinlikleri kapsamında, Derya Yücel ile Küratöryel Çalışmalar Atölyesi katılımcılarından Songül Dalgakıran ve Tibet Tüzüntürk’ün ortak projesi “Yol” ArtOda’da hayata geçiyor.

Sergi ‘yok-mekân’ kavramını mekânın evrimi ve tekinsizlik konsepti çerçevesinde 9 sanatçının yapıtlarıyla beraber ele alıyor. Dalgakıran ve Tüzüntürk’e göre bir mekânın evrimi tam anlamıyla sonlanmazken yaşam her zaman dinamikleriyle bu evrimi destekler. Ancak her dinamik, bir önceki süreçten izler taşır ve kalıcı olan mekânın hafızasıdır. Bu bağlamda Müze Evliyagil’i ve ArtOda’yı çevreleyen yollar, bu dönüşümü bütünüyle belleğinde taşır. Yollar, yok-mekânların çoğunluğunu oluşturan yeryüzündeki koridorlar gibidir.

Sanatçılar: Doğa Ezgi Ayisit, İrem Hasçiftçi, Kübra Gürleşen, Mert Acar, Ramazan Can, Özlem Can, Sıla Uğurlu, Yusuf Develioğlu, Zeynep Tunçel Kahyaoğlu