kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Müzeler Konuşuyor” bu yıl Almanya’ya odaklanacak

2 Mart 2016

İstanbul Modern‘in 2012 yılında başlattığı etkinlik dizisi “Müzeler Konuşuyor”, Amerika ve Birleşik Krallık’tan sonra bu yıl Goethe Institut işbirliği ile Almanya’yı merceğe alıyor. “Müzeler Konuşuyor” aracılığıyla uluslararası müze profesyonelleri, Türkiye’deki meslektaşları ve ziyaretçilerle buluşuyor.

Konuşmalar; müze ve ziyaretçileri, müze mimarisi ve genişleme projeleri, koleksiyon yapan ve yapmayan kurum modelleri, küratöryel pratikler ile programlama ve müze yönetiminde yeni yaklaşımlar gibi ana konulara odaklanacak.

İlk konuşma 25 Mart günü, Städel Müzesi, Liebieghaus Heykel Koleksiyonu ve Schirn Kunsthalle Frankfurt Direktörü ve aynı zamanda İstanbul Modern Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi Max Hollein ile gerçekleşecek.

Almanya’nın önde gelen sanat kurumlarının küratörlerinin ve müze direktörlerinin davetli olduğu “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Almanya” kapsamında, Almanya’daki sanat ve kültür kurumu modelleri ele alınacak. Almanya’nın sanat kurum modelleri ve müzecilik anlayışına katkıları bu platform aracılığıyla aktarılacak. Almanya’da, kültürel alanda demokratik bir temsil imkanı sunan “Kunsthalle” ve “Kunstverein” kavramları da bu sektör profesyonelleri tarafından değerlendirilecek. “Kunsthalle” kelimesinin sözlük anlamı sanat galerisi; ancak bu terim sergilerin, söyleşilerin, eğitimlerin ve workshopların yapıldığı ortak alan anlamında kullanılıyor.

Etkinlik İstanbul Modern Müzesi giriş katında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Etkinlik dili İngilizce’dir, simültane tercüme imkanı bulunmaktadır.