Müzeler Konuşuyor’un yeni konuğu Sandra Patron

20 Ocak 2020

İstanbul Modern’in 2012 yılında başlattığı “Müzeler Konuşuyor” serisi, Fransa ile devam ediyor. İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik programının 21 Ocak 2020 tarihindeki konuğu, CAPC Bordeaux Çağdaş Sanat Müzesi’nin Direktörü Sandra Patron. Etkinlik, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Uluslararası müze profesyonellerini Türkiye’deki meslektaşlarının yanı sıra müze ziyaretçileriyle ve internet üzerinden küresel izleyicilerle buluşturan bir söyleşi platformu olan Müzeler Konuşuyor, 2012-2014 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri, 2014-2015’te Birleşik Krallık ve 2016-2017’de Almanya’nın ardından, 2019 yılında İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle Fransa’ya odaklanıyor.

İstanbul Modern, program kapsamında Fransa’daki sanat kurumlarının müzecilik alanına getirdiği özgün katkıları, kurumların tarihlerini, organizasyon yapılarını ve gelecek stratejilerini mercek altına alıyor.

CAPC Bordeaux Çağdaş Sanat Müzesi

1973 yılında Bordeaux’da kurulan CAPC (Centre d’arts plastiques contemporains) 1984 yılında Bordeaux Çağdaş Sanat Müzesi adını aldı. 1824 yılında inşa edilen Entrepôt Lainé adlı depo binasında yer alan kurum, yenilendiğinden bu yana 3.500 metrekareye ulaşan sergi alanlarıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Koleksiyon ve sergileriyle 20. yüzyılın temel estetik yaklaşımları ve çağdaş sanatçıların üretimleri arasında bağ kurmayı amaçlayan müze, Bordeaux ve bulunduğu bölge için en önemli sanat aktörlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Müzenin kurucusu Jean-Louis Froment’ın önderliğinde, Louise Bourgeois’dan Sol Lewitt’e, Richard Serra’dan Keith Haring’e çağdaş sanatın öne çıkan isimleri, yapıtlarıyla Bordeaux izleyicisiyle bir araya geldi. Daha sonraki yıllarda görev alan direktörler de “Traffic” (1996), “Jim Shaw.Left Behind” (2012) ve “Beatriz González: Retrospective 1965-2017” (2017) gibi çığır açan sergileri ziyaretçilerle buluşturdu. 2019 yılı Eylül ayından itibaren müzenin direktörlüğünü üstlenen Sandra Patron konuşmasında, dünyayı etkisi altına alan iklim krizi, kurumların mücadele ettiği sıkıntılar, temsil sorunları ve katılımcılık gibi başlıklar üzerinden müze kavramını, kurumun mekân ve tarihine ilişkin açılımlarla ele alacak.

Fransa’nın farklı bölgelerinde faaliyet gösteren müzelerde ve sanat kurumlarında çeşitli görevler üstlenen Patron kariyeri boyunca sanat alanında pek çok programın parçası oldu. Bu süreçte Fransa’da olduğu kadar farklı ülkelerdeki önemli sanat merkezlerinde de projeler yürüttü. 2013 yılından 2016 yılına kadar Fransa’daki Ulusal Görsel Sanatlar Merkezi’nde (Cnap) koleksiyona yeni yapıtlar kazandırmakla görevli kurulun üyesi olan Sandra Patron, 2019 yılında da Venedik Bienali Fransa Pavyonu seçici kurulunda da yer aldı.