kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Müzenizin medyada yer almasını nasıl sağlayabilirsiniz?

5 Temmuz 2017

Virallerden daha geniş bir kitleye ulaşmak ve daha ötesi için basın, inanılmaz derecede incelikli bir olay. Herhangi bir kurum için müzenin medyada yer alması büyük bir kazanç olabilir.

Basın yolculuğunun henüz başında olan yepyeni bir müze veya yaklaşımlarını değiştirmek isteyen müesses bir kurum… Museum Hack, müzeler için basınla sıkı bağların kurulması için faaliyete geçmede en iyi ipuçlarını paylaşıyor.

Basına nereden ulaşılır?

1. Basın size ulaşır.

En kolay ve açık yol, bir gazetecinin size ulaşması. Bu gazeteci, iş bağlantılarınızda olan bir basın üyesi veya müze endüstrisi, müzenizin türü ya da belirli bir kategorideki bir uzmandan bir alıntı gerektiren daha kapsamlı bir makale üzerinde çalışan bir gazeteci olabilir.

2. Etkin bir ulaşım

Daha etkin bir yaklaşım arıyorsanız, kendiniz veya bir PR şirketi aracılığı ile basına ulaşabilirsiniz.

Müze haberinde aradığınız konumlandırmayı ve açıları çözmek için, size bir hikaye gelişim uygulaması yapmayı öneriyoruz. Daha sonra, bu bilgiyi, ilgili izleyicinin yanı sıra ilgili gazeteci için de uygun olan bir mesaj yaratmak için kullanın. Bu ikisi genellikle aynı gibi görünebilir; fakat, yaklaşımınızda incelikli farklılıklar olabilir.

Farz edelim ki müzede yeni bir dinozor sergisi açıyorsunuz. Bu, gerçekten heyecan verici bir şey ve farklı menfaat sahipleri, farklı sebeplerle bu açılış ile ilgilenecektir.

  • Sergi ekibi heyecanlı olabilir çünkü bu, müze için yepyeni bir yön ya da belki de gerçekleşmesi için yıllarca üzerinde çalıştığınız bir şey.
  • Bağışçılarınızın dikkatinde, çünkü insanların misyonla ilgilenmeleri için veya muhtemelen daha fazla insanı müzeye ve sanata çekmek için bir fırsat.
  • Ana akım izleyicileriniz, dinozorların ilgi çekici olduklarını düşünebilir ve gelecek tatillerinde müzenizi ziyaret etmek isteyebilir.
  • Müze uzmanları topluluğu gibi diğer gruplar, bir projeyi oluştururken karşılaştığınız zorluklardan veya sergide kullanılan eşyalar için kaynak bulmadaki teknik yönlerden bahseden bir yazı ile ilgilenebilir.

Müzenizin iletişim ekibinin, bu basın fırsatlarına etkin bir biçimde ulaşacakları ve bu fırsatları yaratacakları bir PR stratejisi geliştirmelerini öneriyoruz.

3.Viral

Basın fırsatlarını yakalamak için üçüncü seçenek, çoğu zaman en zor ve en az sistemli olarak düşünülse de, en çok etkiye sahip olan seçenek. Bu seçenek, viral için size fırsatlar yaratmayı gerektiriyor.

Müzeniz, öyle sıra dışı, beklenmedik ve kayda değer bir şey yapmalı ki, insanlar sadece bunu konuşsun. Bu, günlük işlerinizin önemsiz olduğu anlamına gelmiyor (oldukça önemliler!), fakat insanlar ve onların ilgileri, eşi benzeri görülmemiş bir şeye yönelmeye eğilimli. Her gün gördükleri ve görmeye alışkın oldukları bir şey, haber değeri taşımıyor muhtemelen.

Buna en güzel örnek, Pokemon temalı müze turları. Geçen yaz, Pokemon uygulaması oldukça revaçtayken, Pokemon temalı bir müze turu düzenledik. Bu trend, medyanın konuşmak için can attığı bir şeydi. Gazeteciler, çoktan Pokemon GO’yu kullanan işler hakkında ilgi çekici makaleler yazma fırsatlarını arıyordu ve Museum Hack turlarına, Fox News, Gothamist ve diğer yayın kuruluşlarında yer verildi.

Bir diğer örnek ise, Museum Hack’in müzede bekarlığa veda partisi turları düzenlemesi. Wall Street Journal gibi büyük yayın kuruluşlarında ve aynı zamanda The Knot ve Bustle gibi daha niş yayınlarda da yer aldık. Bu yer almalar oldukça yerindeydi çünkü bu yayınlar, gelin adayları ve nedimeler arasında oldukça popüler.

Bir tavsiye daha: Haber değeri olan özel bir etkinlik düzenlediğiniz zaman, basın ile iletişime geçerek etkinliğinizden haberdar olduklarından emin olun.

Görüşmeler & Basın İle Birlikte Çalışma

İşte gazeteciler ile çalışmak için birkaç en iyi uygulama:

Zaman kısıtlamalarının farkında olun.

Gazetecinin, makalesini tamamlamak için muhtemelen sıkı bir programda olması, not edilecek ilk şey. Bu, çabuk cevap verebilmeniz için farkında olmanız gereken bir şey. İletişiminizin aceleye  getirildiği düşüncesine kapılmayın.  

Herkesin farklı iletişim ve çalışma stili var. Bu yüzden, programlar her zaman uymayabilir. Fakat gazetecinin, müzeniz hakkındaki yazıyı hafta sonun kadar tamamlaması gerekebilir (ya da gün sonunda) ve konuştuğu bir düzine insan arasında olabilirsiniz (ve aynı anda diğer makaleler üzerinde çalışmaları mümkün). Programları göz ardı etmemek gerekiyor.

“Bugün ne kadar zamanın var?” sorusu, bu parametrelere saygılı olmanızı sağlıyor ve cevaplarınızı bunlara göre tasarlayabilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa, yanıtlarınızda detaya inebilirsiniz.

Kaynak olun.

Basınla daha iyi çalışmak için yapabileceğiniz diğer bir şey, onlar için yardımcı bir kaynak olabilmek. Örneğin, eğer birileri müze hamileri ile ilgili bir makalede çalışıyorsa, sorularını cevaplamanın kolay yolu, günlük bazda neler olduğu hakkında sizin düşüncelerinizi yansıtmak. Bir adım ileri giderek, makale için gerekli olan veriyi sağlamak için küçük bir ziyaretçi grubuna bir anket düzenleyebilirsiniz. Bu, gazeteci ile ilişkinizi ilerletmek veya ilerideki yazılarında çalışırken tekrar yer almak için bir fırsat yaratan 10. seviye bir yaklaşım.

Açıklık getirmeleri için rica edin.

Bir soru hakkında %100 emin değilseniz, açıklık getirmelerini rica etmekten çekinmeyin. Basınla görüşmede biraz gergin olmak pek seyrek olabilir, fakat soruya açıklama getirmeyi isteyerek, en uygun cevabı vermek için kendinize en iyi fırsatı vermiş olursunuz.

Bir PR yanıt kiti oluşturun.

PR yanıt kiti ile kendinizi gazetecinin yerine koyabilir, müzeyle ilgili soracakları sorularla başa çıkabilir ve cevap olarak kullanabileceğiniz parlak konuşma konuları hazırlayabilirsiniz.

Doğaçlama yanıtlarınıza güveniyor olabilir ve görüşmede gayet iyi bir iş çıkarıyor olabilirsiniz. Fakat, çerçeveyi bu konuşma konuları ile oluşturarak, akıllara kolay kolay gelmeyen istatistikler, örnekler ve makaleleriniz olabilir. Bu makalelere odaklanmayı ve onları paylaşmanızı şiddetle öneriyoruz.

Basında aldığınız yeri nasıl güçlendirebilirsiniz?

Bir kez medyada yer aldığınız zaman, yeni ziyaretçileri ve üyeleri cezbetmek gibi müze hedeflerine ulaşmak için bu yayını güçlendirme fırsatınız var oluyor. İşte bunun için birkaç seçenek:

  1. ”Görüldüğü üzere…”

Herkes bir web sitesinde gezinmiştir ve “New York Times/Forbes/Fortune/Huffington Post/çok sayıda diğer medya kuruluşunda görüldüğü üzere…” yazan bir kısım görmüştür. Siz de bunu yapabilirsiniz.

Bu medya logolarının kullanımı, genellikle ticari amaçla yapılır. Fakat müzeler için bu, sizin mekânınızda heyecan verici bir şeylerin yapıldığını göstermek için büyük bir fırsat. Bu, sizin hakkınızda konuşulduğunun sosyal bir kanıtı.

Met veya Louvre gibi daha büyük müzelerin muhtemelen böyle bir şey yapmaya ihtiyaç duymuyor fakat, özel sergiler ve etkinlikler için medya kuruluşları da yer alıyor. Küçük veya orta ölçekli müzeler için medya logolarını dahil etmek, ne yaptığınız hakkında insanları heyecanlandırmak için harika bir fırsat.

2. Takipçilerinizle paylaşın

Basında yer alan haberlerinizi, takipçilerinizle paylaşmanızı öneriyoruz. Bu paylaşım, e-posta yoluyla veya insanları bu içeriğe etkin bir biçimde çekmek için sosyal medya üzerinden olabilir. Yazılanlar hakkındaki fikirlerini yorum olarak yazmalarını veya paylaşmalarını isteyin.

3. Reklam alın

Bu seçenek, oldukça ticari amaçlı ve küçük veya orta ölçekli müzeler için daha uygun. Üçüncü parti medya parçaları; hikayenizi, misyonunuzu ve insanların size güvenebileceği şeyleri yapmanızı paylaşmak için iyi bir fırsat. Fakat gerçek şu ki, bu kuruluşlar, o kadar fazla makale yayınlıyorlar ki onların esas erişimlerine güvenirseniz, birçok insanın sizi buradan bulduğunu göremeyebilirsiniz.

Outbrain gibi reklam araçları, belirli bir izleyiciyi sizin seçtiğiniz makaleye yönlendirmede yardımcı oluyor. Bu taktik, okuduklarından emin olmak istediğiniz turistleri, gezginleri veya herhangi bir özel izleyiciyi bulmada gerçekten etkili olabilir. Bu etki, izleyicilerin daha çok katılımını veya arkadaşlarına bahsetmelerini sağlıyor.

İyi haber!

Bazı insanlar, pazarlama ve medyanın kötü olduğuna dair bir algıya sahip. Eğer ne yaptığını pazarlamak veya tanıtmak zorundaysan, bu ürünün saflığının değerini düşürüyor. Buna katılmıyoruz.

Esasında, pazarlamanın kötü veya yanlış hiçbir tarafı yok. Bu, galeri, müze, galeri veya insanların daha geniş bir izleyici önünde olması için iyi bir fırsat ve bu yüzden, bu izleyici, yaptığınız şeye değer verecek ve onu takdir edecek.

Harikulade müzenizi dünya ile paylaşmak sizin elinizde.