kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Müzik eğitimini kişiselleştiren Deplike, 10 milyon TL’lik ilk yatırımını tamamladı

7 Şubat 2022

Müzik eğitimini kişiselleştirerek dünyayı daha yaratıcı bir yer hâline getirmeyi amaçlayan Deplike’ın 10 milyon TL’lik ilk yatırım turu tamamlandı. Yatırımda, Udemy ve Carbon Health kurucusu Eren Bali, Layer kurucusu ve Gram Games çıkışı ile tanınan Mehmet Ecevit, Erdem Çelik ve Halil Ünlüeser ile birlikte Teknasyon da yer aldı.

Geliştirdiği gitar efekt uygulamasıyla pazarda 2 milyonun üzerinde gitariste ulaşan Deplike, ilk üründeki deneyimlerini şimdi 1 milyar kişiye erişmeyi hedeflediği müzik eğitimi uygulamasına aktarıyor. İlk versiyonunu yakında yayınlayacak olan Deplike, kullanıcılarına ‘metaverse’ üzerinde sevdikleri şarkı ve müzisyenler eşliğinde eğlenceli vakit geçirebilecekleri kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sunuyor. Araştırmalara göre dünya genelinde müzik eğitimine başlayanların sayısı pandemi ile birlikte iki katına çıkmasına rağmen  %90’ı ilk senesinde müziği bırakıyorlar. Deplike ekibinin amacı geliştirdikleri uygulamayla bu oranı önemli oranda düşürmek ve müziği herkesin konuştuğu bir dil haline getirmek.

Deplike kurucularından CEO Ufuk Polat: ‘’Dünyayı daha yaratıcı ve müzikal bir yere dönüştürme hedefimize inanan yatırımcılarımıza teşekkür ederiz. Farklı alanlardan, bize güç ve hız katabilecek kişiler bir araya geldi. Anne karnında, annelerimizin kalp atışını dinlemeye başlayarak hayatımıza çok erken dönemde giren, en sevdiğimiz, en üzüldügümüz anlarda hep yanımızda olan müzik, tarihin akışında hep görünmeyen ellerden birisi olmuş. “Eğer ki bir bilim insanı olmasaydım, bir müzisyen olurdum. Müzik yapmadan geçen bir hayatı hayal edemiyorum.” diyen Einstein gibi tarihin akışını değiştiren bir çok yaratıcı insana ilham kaynağı olduğunu biliyoruz. Pandemi, küresel iklim krizi gibi içinde bulunduğumuz ve karşımıza daha sık çıkacak olan zorlukları atlatırken, müzikal ve yaratıcı bakışa sahip insanların bizi daha sürdürülebilir bir dünyaya götüreceklerine inanıyoruz. Geliştirdiğimiz ürün ile tam da bu noktaya dokunuyoruz. Pazardaki mevcut uygulamamız yardımıyla önemli bazı deneyimler elde ettik. Devam edecek yatırımlarımızla birlikte bu bilgiyi yeni ürünlerimize aktarıp kullanıcılarımızla buluşturacağımız için heyecanlıyız.‘’ dedi.

Yurt içinden ve yurt dışından başarılı girişimlere yatırımlar yaparak onlara uluslararası pazarlarda büyük başarılar kazandırmaya devam eden ve Rockads Global Büyüme programı dâhilinde girişimlerle bilgi ve tecrübelerini paylaşan Teknasyon’un CIO’su Onur Kurugöl Deplike yatırımını şöyle değerlendirdi: “: “Eğlenceyi, kültür ve sanatın farklı dallarıyla birleştiren; yaratıcı ve cesur girişimler bizi çok heyecanlandırıyor. Deplike daha önce tek bir enstrüman üzerinden geliştirdiği uygulamayı yenileyerek tüm dünyayı müzik dolu bir yer hâline getirmeyi hedefliyor. 3D teknolojisini uygulamaya entegre ederek kullanıcılarına keyifli bir müzik deneyimi sunan Deplike’ın yatırım turunda yer aldığımız için çok mutluyuz. Avrupa ve Amerikalı büyük yatırım fonlarının ilgisini çeken Deplike’ın küreseldeki yeni hikâyelerini görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Başarılı bulduğumuz, orijinal ve kreatif girişimlere yatırım yapmaya ve onları globalde desteklemeye devam edeceğiz.”