Nar Niyetiyle: “Unutmanın Değil, Hatırlamanın Zamanı”

22 Mart 2016

Dünyanın en geniş Osmanlı kartpostal arşivinin sahibi Orlando Carlo Calumeno’nun koleksiyonuna ait kartpostal sergisi 6-29 Nisan tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezinde. Anadolu’da ve İstanbul’da yaşamış Ermeni ve Türk halklarının yaşamlarına şahitlik eden kartpostallar, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı desteğiyle sergilenecek. Sergi iki halkın ortak yaşam kültürüne ışık tutmayı hedefliyor.

Küratörlüğünü mimar Güzin Erkan’ın yaptığı sergi, Calumeno koleksiyonundan 1895-1914 yılları arasında üretilmiş 4000 adet kartpostal arasından yapılan özel bir seçkiden oluşuyor. Ermeni mahalleleri, kilise, manastır, okul, yetimhane ve hastanelerin resmedildiği, Ermeni editör veya fotoğrafçılar tarafından hazırlanmış kartpostallar silinmeye yüz tutan birçok anıyı canlandırıyor.

Sergi 6 Nisan’da davetliler için özel olarak düzenlenecek  Ara Dinkjian ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun konserleriyle açılacak.

Calumeno, Osmanlı dönemine ait kartpostallar, günlük eşyalar, halılar, gümüşler, ve tabloları içeren  “Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu ve Arşivleri”nin de kurucusu.