kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

NASA’nın uzay aracı Lucy, Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ından bir alıntı ile Jüpiter’e gidiyor

26 Ekim 2021

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 12 yıl sürecek olan Jüpiter görevini başlattı. Jüpiter’in etrafındaki Truva asteroitlerini inceleyecek olan Lucy adlı uzay aracı Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan Atlas 5 roketiyle uzaya fırlatıldı.

NASA, uzay aracına aralarında Türkiye’den Orhan Pamuk’un da olduğu önemli yazarlar, bilim insanları ve düşünürlerden alıntılar içeren bir plaka yerleştirdi. The Beatles’ın vokalisti John Lennon, ABD’li gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan, ABD’li şair Billy Colins’ten de alıntıların yer aldığı plakada ayrıca Türkiye’den “Ormana balta girmiş, sapı bendendir demiş.” atasözü de var.

Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ından yapılan alıntı şöyle: “Daha çok sevmek, daha çok gülmek, daha çok düşünmek isterdik. Daha çok görmek, daha çok anlamak, daha çok güvenmek isterdik. Şimdi bizden kalanlar bu istekler ve bu kelimeler. Huzur, rüyalar, uyku ve öpüşler vardı. İnsanlar, meyvalar, kağıtlar ve kalemler de vardı. Çünkü hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz. Yazı hariç. Evet, tabii, tek teselli yazı hariç.”

Görev süresince 6,5 milyar km’lik mesafe kat etmesi planlanan Lucy’nin, Truva asteroitlerine ilk kez 2025’te yaklaşması bekleniyor. Bilim insanları, uzay aracının incelemeleri sonucunda Güneş Sistemi’nin erken evrimi hakkında önemli ipuçları bulabileceğine inanıyor. 12 yıl sürecek görev, ismini 1974’te Etiyopya’da bulunan erken bir insansı fosil iskeletinden alıyor. Söz konusu iskelet ise ismini The Beatles’ın ünlü “Lucy in the Sky With Diamonds” şarkısından almış.