kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

NDS Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi belli oldu

21 Haziran 2021

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion’lular Derneği tarafından 13 yıldan bu yana düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi belli oldu.

Ödülü, 2020 yılında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Vadi adlı romanıyla yazar İnan Çetin aldı. Bu yılın mansiyon ödülü ise Mayıs 2019 yılında Nebula Yayınları’ndan çıkan Pele’nin Öldüğü Yaz adlı öykü kitabıyla Kaan Kara‘nın oldu.

Bu yılki jüri; Tomris Alpay (Jüri Başkanı), Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Mayda Saris, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak ve Mine Haksal’dan oluşuyor.

Jüri Başkanı Tomris Alpay bu yıl ödül alan eserler hakkında şunları söyledi: “Bu yıl, NDS Edebiyat Ödülü’nü kazanan İnan Çetin ‘Vadi’ adlı romanında, Doğu Anadolu’nun bir kasabasında başlayan kan ve gözyaşı ile Ankara ve uzaklara, Berlin’e uzanan, trajedilerle örülü insan hikâyelerini, mücadelelerini ve mağduriyetlerini  kırk yıllık bir süreçte, gerçekle masal örgüsü içinde dile getirmiş. Kaan Kara ise, mega kentlerin gökdelenlerinin gölgesinde, dışlanmış yaşayan, mahalle kültürünün yaygın ve güçlü olduğu ortamlarda, orta ve az gelirli insanları değişik yönleriyle anlatan, topluma ayna tutan “Pele’nin Öldüğü Yaz” adlı öykü dizisiyle NDS Edebiyat Ödülü ilkeleri kapsamında Mansiyon’a lâyık bulunmuştur.”