kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Nerdesin Aşkım?” Kanada Uluslararası Film Festivali’nde Yabancı Film dalında “2016 Mükemmellik Ödülü” aldı

21 Nisan 2016

Merve Gezen’in hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği kısa film “Nerdesin Aşkım?” (Where are you, my love?) , 8-9 Nisan 2016 tarihlerinden düzenlenen Kanada Uluslararası Film Festivali’nde Yabancı Film kategorisinde yarıştı. Başrolünü, ödüllü oyuncu Seyhan Arman’ın canlandırdığı ve trans bir bireyi intihara sürükleyen sürecinin anlatıldığı film, dünyanın dört bir yanından katılan yarışma filmleri arasından jüriden tam not alarak, 2016 Mükemmellik Ödülü’nün sahibi oldu.

Ödül hakkında düşüncelerini aktaran Seyhan Arman “Daha 10 gün önce İnsan Hakları Ödülü aldığını öğrenmiştim filmimizin. Şimdi de yabancı dalda mükemmellik ödülü aldı. Bir yandan iyi bir iş yaptığımızın farkına varıp seviniyorum, bir yandan da derdimizi anlattığımız filmimizi daha çok kişinin izliyor ve izleyecek olmasına mutlu oluyorum. Özellikle Türkiye’de yurtdışından ödül almak önemli biliyorsunuz. “Körün ölüp, badem gözlü olması” gibi bir şey… Ödül aldıkça soranımız çok oluyor. Türkiye’de ne zaman göstereceksiniz? diye soruyorlar. E bu durum, amacımıza biraz daha yaklaştırmış oluyor bizi. Çünkü bu filmin bir derdi var ve derdini ne kadar çok kişiye anlatırsa o kadar iyi bizim için. Bu durumda; nice ödüllere o halde” şeklinde konuştu.

Yönetmen Merve Gezen ise ödül ile ilgili; “Çok uzun ve maceralı bir sürecin sonunda ödül almak tabi ki çok güzel bir şey ancak Türkiye’de trans cinayetleri hala devam etmekte. Bu ödül toplum tarafından ötekileştirilmiş, yaşamalarına izin verilmeyen, dışlanan ve hayatını trajik şekilde kaybetmiş trans bireyler için. Ne zaman ki insanlara etiket koymayıp sadece insan olarak bakmayı öğrenirsek o zaman bazı şeylerin değişeceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.