kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nil Yalter, AWARE 2018 ödülüne layık görüldü

30 Ocak 2018

2014 yılında sanat tarihçisi ve kadın sanatçılar tarihi uzmanı Camille Morineau tarafından20. yüzyıl kadın sanatçıları üzerine bilgi oluşturmak, derlemek ve yayılımını sağlamak amaçlarıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir organizasyon AWARE 2018 (Kadın Sanatçılar Araştırmaları ve Sergileri Arşivi) kapsamında, kariyerinde 30 yılı aşkın üretim yapan sanatçılara verilen üstün yetenek ödülüne bu yıl Nil Yalter layık görüldü.

Yalter’in sanatçı Vera Molnar’la paylaştığı ödüle aday gösterilen tüm sanatçıların eserleri Paris’teki Ulusal Arşivler binasında gerçekleştirilecek sergide izleyici ile buluşacak. Aware 2018’in kazanan iki sanatçısı Yalter ve Molnar ayrıca 10.000’er Euro ile ödüllendirilecek.

Ödülün bu yılki jürisi; Alfred Pacquement (musée national d’Art moderne – Centre Pompidou eski direktörü ve Genel Mirası Koruma Onursal Memuru), Panel Başkanı, Alexia Fabre (MAC/VAL, Vitry-sur-Seine direktörü ve baş küratörü), Stijn Huijts (Bonnefantenmuseum, Maastricht direktörü), Dominique Guyot (koleksiyoner), Camille Morineau (Monnaie de Paris, koleksiyon ve sergiler direktörü, AWARE eş kurucusu ve yönetim kurulu üyesi), Frances Morris (Tate Modern, Londra direktörü) ve Floriane de Saint Pierre’den (koleksiyoner) oluşuyor.