kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nil Yalter Brüksel’de

27 Nisan 2017

Brüksel’de bulunan WIELS, 20 Nisan – 13 Ağustos 2017 tarihleri arasında “The Absent Museum” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergiye katılan sanatçılar arasında SAHA Derneğinin eser üretim desteği ile Nil Yalter de bulunuyor.
“The Absent Museum” başlığı, Belçika modernitesinde belirleyici etkisi devam eden simgesel, ‘mistik-gizemli’ düşünceye bir çeşit selamlama niteliği taşır. WIELS; müze statüsüne sahip olmamasına rağmen sıklıkla “WIELS Müzesi” olarak anılır. Bu yalnızca tanınmanın değil, aynı zamanda Belçikalı dinleyicilerin ve kamuoyunun WIELS’e yönelik bir kurum olarak sahip oldukları beklentileri de simgeler. Bu yüzden WIELS, bu geçici sergiyi Avrupa’nın başkentinde olası bir çağdaş sanat müzesine sağlam bir çerçeve veya şablon hazırlamak üzere kullanmaya karar verdi.

Nil Yalter, WIELS’deki bu sergi için; fotoğraf, grafik ve film çalışmalarını içeren “Türk Göçmenleri” (1977) adlı ufuk açan serisinin yanı sıra, şair Nazım Hikmet’in (1901–1963) “Sürgün zor bir iş” sloganından yola çıkarak isimlendirilen poster kampanyasını sergilemesi için davet edildi.


Yalter’in imajları, Valensiya (2012), Mumbai (2013), Viyana (2014), Metz ve İstanbul (2016)’dan sonra, göçmen dalgalarının görüldüğü çok kültürlü bir kent olan Brüksel’e yayılıyor. Performans, bizzat orada bulunacak sanatçı ile yakın işbirliği çerçevesinde organize ediliyor. Şehrin etrafında, çeşitli göçmen topluluklarının ikâmet ettiği bölgelerle yakından bağlantılı belirli yerler seçildi. Posterler, profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından asıldıktan sonra, “Şu Gurbetlik Zor Zanaat Zor” cümlesi kırmızı boyayla posterlerin üzerine İngilizce, Fransızca, Flemenkçe, Türkçe ya da Arapça olarak, sanatçı ve WIELS ekibi tarafından yazıldı.