kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nil Yalter’in “Geçici Meskenler” adlı eseri Tate Modern’in kalıcı koleksiyonunda

16 Eylül 2016

 

Galerist sanatçılarından Nil Yalter’in 1974 – 1977 yıllarına ait “Temporary Dwellings/Geçici Meskenler” isimli yerleştirmesi Londra’da bulunan Tate Modern’in 17 Haziran’da açılan yeni Switch House binasındaki kalıcı koleksiyona dahil edildi.

Nil Yalter’in kentleri birer gözlem/araştırma sahası olarak kullandığı çalışması “Temporary Dwellings/ Geçici Meskenler”, sanatçının 1974 – 1977 yıllarında etnolog Bernard Dupaigne ile birlikte İstanbul, Paris, Grenoble, Lyon, New York gibi şehirlerde göç üzerine araştırmalar yaptığı dönemde ortaya çıkar. Umudun, göçün, yerleşme ve aidiyet kurma çabasının oluşturduğu çaresizlik sahnelerinin izlendiği bu işler, desen, fotoğraf, bulunmuş nesne, yazı ve videolar ile estetik-belgesel arasında, melez üretimler olarak gerçekleşir. Bu çalışmalarda “şehir” yalnızca fiziksel bir gerçeklik olarak kolektif tarih, anı ve anıtların bir toplamı olarak deneyimlenmez; daha ziyade, beklenmeyen, hesaplanmayan, çok katmanlı yorum ve hikayeleri içinde barındıran akışkan bir gösterene dönüşür.