kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nil Yalter’in “Kara Kum” başlıklı kişisel sergisi Galerist’te

12 Mart 2018

Galerist, 9 Mart – 21 Nisan 2018 tarihleri arasında Nil Yalter’in “Kara Kum” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Yalter’in yeni ürettiği işleri bir araya getiren sergi, başlığını Hasköy Mahallesindeki bir kalıp atölyesinde kumun yakılınca siyaha dönmesiyle ortaya çıkan malzemeden alıyor. Bu özel maddenin karalığı ve içinde yakıldığı alevden yola çıkan sanatçı, Karakum Çölü’nün ortasındaki alevli Cehennem Kapısı kraterinden de esinlenerek karanlık ve kapalılık imgeleri üzerine çalışıyor.

Sanatın, bilimin ve mitolojilerin merkezinde yer alan evren(ler), kara delik, kaos-denge, üretim ve yok oluş kavramları arasındaki ilişkilere eğilen Nil Yalter, İstanbul’un dönüşüm sürecindeki mahallelerinden Hasköy’ü sokakları ve kaybolmakta olan kalıp ustalarının atölyeleri üzerinden gözlemliyor. Sanatçı bir ustanın küçücük atölyesindeki alevli delikten dünyanın merkezine yolculuk yaparken bir diğer ustanın metal makinesinde ressam Piet Mondrian’ın titiz mükemmeliyetçiliğini ve geometrisini görüyor.