kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nilbar Güreş ‘disturbance:witch’ sergisinde

6 Ekim 2020

Zitadelle Berlin, 11 Eylül – 27 Aralık 2020 tarihleri arasında Alba D’Urbano ve Olga Vostretsova küratörlüğünde, çağdaş sanat bakış açısıyla büyücülük konusunu ele alan ‘disturbance:witch’ sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Türkiye’den Nilbar Güreş de var.

Odak noktası olan cadılık figüründe öz ‘yıkıcı faktör’, çıkmazda olan toplumsal güç yapısını sarsar. Cadısal atfedilen “anormal”, “mantıksız”, “büyülü” ve “yanlış” özellikler; geleneksel rol yapıları ve dokularına karşı çıkarak hâlen beyaz ve ataerk hükmünde olan statükoyu tehdit eder. 

Sergilenen eserler, kadınlara ve kuir bireylere yönelik “cadılık” atfının bir dışlama aracı olarak kullanılışını ve hâlen günümüzde şiddetle devam eden ‘cadı avları’ stratejilerini ve hedeflerini analiz eder. Eserler yalnızca fiziksel alanları değil, cadı infazlarının yer aldığı dijital alanları da inceliyor. 

Sergide; Jamika Ajalon, Tina Bara ve Alba DʼUrbano, Emilio Bianchic, Anna ve Bernhard Blume, Johanna Braun, Barbara Breitenfellner, Lysann Buschbeck, Sarah Decristoforo, Veronika Eberhart, Margret Eicher, Valerio Figuccio, Parastou Forouhar, Gluklya, Nilbar Güreş, Horst Haack, Orsi Horváth, Emily Hunt, Isabel Kerkermeier, Sharon Kivland, Miriam Lenk, Libera Mazzoleni, Franziska Meinert, Lambert Mousseka, Lisl Ponger, Protektorama (fed by JP Raether), Suzanne Treister, VIP ve Carolin Weinert’ın eserleri yer alıyor.