kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nilbar Güreş ikinci kişisel sergisi ile Tel Aviv’de

1 Aralık 2021

Tel Aviv’deki Hamidrasha Galeri, 26 Kasım 2021 – 7 Ocak 2022 tarihleri arasında Nilbar Güreş‘in ‘Applause’ başlıklı, Tel Aviv’deki ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Avi Lubin‘in üstlendiği sergide, birçoğu ilk defa izlenebilecek fotoğraf, resim, tekstil çalışmaları, heykel ve video yer alıyor. Sergi, sosyal adaletsizlik, cinsiyet rolleri, kuir kültür ve kültürel kimlik kodları gibi konularla sanatçının uzun süreli ilişkisini sürdürüyor. Sergideki eserler SAHA Derneği ve Tel Aviv’deki Avusturya Kültür Forumu’nun desteğiyle üretildi.

Güreş kültürel sembolleri, yerel zanaatları ve geleneksel olanı (çeyiz sandığından parçalar gibi) kullanır ve bunların çağrışımlarını, bağlamlarını ve çevrelerini değiştirir. Onları kuir semboller ve dille karşı karşıya getirir. Bu eylemler aracılığıyla, geleneksel bir toplumda toplumsal cinsiyet rollerine ve kültürel geleneklere meydan okur.

Güreş, bol mizah ve nükteli figürlerle, hindistan cevizi ve muz gibi öğeleri cinsiyete göre yeniden atanan cinsel organları ve ‘non-binary’ veya trans bedeni sunmak için kullanır. Resimlerinde ve fotoğraflarında flora, fauna ve insanlar, cinsiyetleri ve hiyerarşileri bulanıklaştırmaya yönelik eğlenceli ve hatta esprili bir oyuna girerler: bir gül ağacı insanlara meme implantları dağıtır, trans insan bir muz ağacından, güneşten ve denizden muz alır. Deniz alkışlar ve tezahürat yapar.

Bir heykelde, biri pembe diğeri yeşil olan iki yastık, yapboz parçaları gibi birbirine kilitlenir. ‘Non-binary’ yastıklar her iki cinsiyetin işaretlerini taşır ve evlilikle ilgili bir Türk deyimini gösterir: “Bir yastıkta kocasınlar.”, evliliğin cinsel beklentilerini ustaca sorgular.