kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nilbar Güreş, Nevin Aladağ ve Şükran Moral Zagreb’te

18 Ocak 2018

Zagreb Çağdaş Sanat Müzesi (Museum of Contemporary Art, Zagreb), 19 Ocak – 18 Mart 2018 tarihleri arasında “I AM THE MOUTH” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, Telekom Sanat Koleksiyonu’ndan seçmeleri içeriyor. 2010 yılında Deutsche Telekom tarafından hayata geçirilen Telekom Sanat Koleksiyonu, bugün 15 ülkeden 60 sanatçının 200 eserini içeriyor. Sergilenecek eserler arasında Türkiye’den Nilbar Güreş, Nevin Aladağ ve Şükran Moral‘ın eserleri de yer alıyor.

Sergi; ismini Polonyalı sanatçı Agnieszka Polska’nın aynı isimli video eserinden alıyor. Video, Avrupa çağdaş sanatının karakteristik özelliklerini anlatırken, global anlamda bir kimlik arayışını içeriyor. Videodaki sesler, karşıt düşünceler dengede olduğu yeni sosyo-politik, demokratik ve sivil bir düzeni arıyor. Sergideki eserler ise, kendi geleceğini şekillendirmek ve sorumluluğunu almak isteyen işleri içeriyor. Eserler bu jenerasyon hakkındaki hikayeleri, endişeleri, görüşleri ve umutları kelimleri kullanmadan dile getiriyor. Eserler bireysel deneyimler yoluyla politik konulara değiniyor.