kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nilbar Güreş ve Misal Adnan Yıldız, 9. Bolivya SIART Bienali’nde

2 Kasım 2016

Hâlen Yeni Zelanda’da yer alan Artspace NZ‘in direktörlüğünü yürüten Misal Adnan Yıldız, Türkiyeli sanatçı Nilbar Güreş ve Yeni Zelandalı sanatçı Fiona Clark ile bu yıl 11 Ekim – 11 Kasım 2016 tarihleri arasında Bolivya’da düzenlenen 9. Bolivya SIART Bienali‘ne katılıyor.

Joaquin Sanchez’in küratörlüğünü üstlendiği 9. Bolivya SIART Bienali bu yıl, çağdaş olanı yerel bir bakış ile yeniden düşünmek üzerine odaklanıyor. “Seeing with ears: poetics of temporality” (Kulaklar ile Görmek: Geçiciliğin Şairaneliği) başlığıyla düzenlenen Bienal, aralarında Francis Alÿs’ten Teresa Margolles’e Latin Armerikan çağdaş sanatının önemli isimlerinin olduğu, farklı disiplinlerden seksene yakın sanatçıyı; Meksika’dan Şile’ye, Türkiye’den Küba’ya birçok küratör, yazar ve mimarı bir araya getiriyor.

Misal Adnan Yıldız; Bienal’e Fiona Clark ve Nilbar Güreş’in şehrin farklı kurumlarında solo sergiler olarak yerleştirilen eser üretimleri için küratöryel destek verdi. Seçkilerinde ve içerik gelişiminde Bolivya’daki queer, feminist ve LGBTQIA örgütlenmelere işaret eden Yıldız, La Paz şehrinde gerçekleşen Bienal için çalışırken ilham kaynağı olarak çokça Matilde Cazasola dinlemiş.

Güreş, videodan desene karışık teknikte bir enstalasyon ile katılıyor ve yerel malzemeleri Anadolu’dan kumaşlarla birleştiriyor. Güreş’in eseri bir çocuk oyununun içinde taşıdığı masumiyetin imkansız temsiline odaklanıyor.

unnamed

Fiona Clarke, ‘Carmen screen’ at the Museo Nacional de Arte, SIART 2016, La Paz Bolivia, sanatçının, SIART ve Michael Lett’in izniyle.

screen-shot-2016-10-27-at-21-46-37

Nilbar Güreş, ‘Covered Flamingos’, ‘STRANDED THOUGHTS IN A LANDSCAPE’ serisinden, 2016 Sanatçının ve Galerie Martin Jandaın izniyle.