kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nilbar Güreş’in ‘Sour as a Lemon’ başlıklı monografik sergisi Kunsthaus Pasquart’ta

26 Nisan 2021

İsviçre’nin Biel kentinde yer alan Kunsthaus Pasquart, 17 Nisan – 13 Haziran 2021 tarihleri arasında Nilbar Güreş’in, Felicity Lunn küratörlüğünde gerçekleşen ‘Sour as a Lemon’ başlıklı monografik sergisine ev sahipliği yapıyor.

Güreş’in Lentos Kuntmuseum (Linz, Avusturya, 2018) ve Badischer Kunstverein’da (Karlsruhe, Almanya, 2019) gerçekleşen kişisel sergilerini takiben, 2014 yılından itibaren üretimlerine odaklanan ‘Sour as a Lemon’, gündelik hayatın sınırlarında sahnelenmesi oldukça radikal görünen ince direniş anlarına odaklanır. Görünüşte normal manzara ve coğrafyaları betimleyen Güreş, iç içe geçirdiği kompozisyonlara sürrealist dokunuşları ile absürt bir his yükler.

Nilbar Güreş’in çalışmaları, mizah ve nükteli biçimler ile dikkat çeker ve sosyo-politik konvansiyonel olana yönelik tutarlı eleştiriler ortaya koyar. Performatif karakter, fotoğraf ve heykel çalışmalarında kendini gösterir, ancak aynı zamanda kolajlarında ve resimlerinde de mecazi olarak görünür. Sahne benzeri düzenlemelere sahip bu anarşik ortamlarda sanatçı, kesin ve ifade edici bir kelime hazinesi yaratır.

Eserleri, kültürel çeşitlilik, kuir yaşam biçimleri gibi sosyal sorularla ilgilenen ve açık bir toplumun olasılığını vurgulayan Güreş, azınlıklarla ilgili söylemlerin sanat yoluyla bilinçlendirilmesinin kalıcı bir etkiye sahip olduğuna inanır. Cinsiyetler arasındaki geleneksel rolleri ve ilişkileri sorgular, kadın ve kuir kimliklerin kolektif olarak güçlendirilme potansiyellerine işaret eder.

Nilbar Güreş, ayrıca bu sergisiyle Kunsthaus Pasquart tarafından 2015 yılından bu yana resim alanında üreten sanatçılara verilen Prix Maud Mottier 2021 Ödülü’nü aldı. Mme M. Mottier-Lovis mirasından gelen ödül, en az bir tanesi Kunsthaus Pasquart’taki kişisel sergiyle bağlantılı olmak üzere yılda iki kez sahiplerini buluyor.