kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nilüfer Belediyesi’nden Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Yapıt Yarışması

16 Aralık 2021

Nilüfer Belediyesi, COVID-19 pandemisi döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının anısını yaşatacak bir park yapıyor. Belediye, parka yerleştirilecek sanat yapıtı için de “Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Yapıt Yarışması” başlıklı bir yarışma düzenliyor.

Yarışmada seçilecek eser, 29 Ekim Mahallesi’nde üç bin metrekarelik bir alan olarak tasarlanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Sağlık Bakanı Dr. Refik Saydam’ın adını taşıyacak parkta konumlandırılacak. Parkın peyzajı da kamusal mekân ve hafıza arasındaki ilişkiye bütüncül bakabilmek adına, sanatçının görüşü alınarak yapıtla uyumlu bir şekilde gerçekleştirilecek.

Pandemi sürecinde görevi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının anısını geleceğe taşımak, onların mücadelesini kamusal alanda görünür kılmak ve bunu da özgün bir sanat eseriyle yapmak amacıyla düzenlenen yarışma ulusal çapta bütün sanatçılara açık.

Yarışma jürisi ise heykeltıraş Nilüfer Ergin Doğruer başkanlığında; mimar Hakan Demirel, sanatçı İnci Eviner, sanat tarihçi Ali Kayaalp, küratör Bige Örer, sanat tarihçisi Zeki Çoşkun, mimar ve sanatçı Sinan Logie, sanatçı Dilek Winchester, Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nejla Aslan, Nilüfer Belediyesi Kentsel Tasarım Danışmanı ve peyzaj mimarı Aslıhan Ayradilli ile Türk Tabipleri Birliği COVID-19 İzleme Grubu Üyesi Kayıhan Pala’dan oluşuyor.

Sonuçları 18 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak yarışmada birincilik ödülü 60 bin TL, ikincilik ödülü 40 bin TL, üçüncülük ödülü 30 bin TL olarak belirlendi. Ayrıca üç sanatçıya da 10’ar bin liralık mansiyon ödülü verilecek.