kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Node Center’dan Çevrimiçi Kurs: “Küratörlükte Erişilebilirlik”

27 Mayıs 2020

Node Center, küratörlükte erişilebilirlik için dört haftalık bir çevrimiçi kurs düzenliyor. 9 – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan kurs için son başvuru tarihi 5 Haziran 2020.

“Engelli Sanatları” kavramını Turner Prize adayı sanatçı Yinka Shonibare tarafından yazılan “son avangard” hareketi olarak inceleyen bu ders, engellilik sanatlarının programlara dâhil edilmesinin üretkenlik bağlamında kültür-sanatı nasıl etkilediğini ele alıyor. Bir dizi vaka çalışması ve erişim ile engellilik kültürünü sorgulayan saha araştırmaları yoluyla, bu hareketin yeni ve heyecan verici sanatsal mükemmellik standartlarını şekillendiren yeni küratöryel uygulamalara nasıl yol açtığı keşfedilecek.

Küratörler ve sanat programcıları, dört hafta boyunca projelerinin erişilebilir olmasını sağlamak için standartlar ve stratejiler öğrenecekler. Ayrıca, erişilebilir küratörlük pratiğinin yol açtığı yıkıcı, yenilikçi ve heyecan verici olasılıkları keşfetmek için erişilebilirlik stratejilerinin ötesine geçilecek.