kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Node Center’dan koleksiyon küratörlüğü üzerine online kurs

25 Aralık 2018

Node Center, küratör ve sanatçılar için dört haftalık bir online kurs düzenliyor. 14 Ocak – 4 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek kurs için son başvuru tarihi 10 Ocak 2019.

Kurs, küratörler ve sanat çalışanlarına, koleksiyonları ile çalışmalarını sürdürmek için yeni yaklaşımlar sunmayı amaçlıyor. İster ticari depolar, sanatçı koleksiyonları, kalıcı müze koleksiyonları, isterse daha fazlası olsun, küratörler aynı öğeleri yeniden yorumlayıp yaklaşmanın yollarını bulmalılar.

Kurs, koleksiyonların ve elde ettikleri birçok formun temel bilgilerini sağlayacak. Koleksiyon geçmişleri, modeller ve etik için kapsamlı bir çerçeve sunarak, küratörlük koleksiyonlarının ardındaki zorluklar geniş bir şekilde anlaşılacak. Dört hafta boyunca, gerçek dünya örnek çalışmalarını inceleyerek, koleksiyon küratörlüğü; koleksiyonları yorumlama, geliştirme, koruma ve fonlama konusunda yeni bakış açıları keşfedilecek.

Katılımcılar, seçtikleri bir koleksiyon için bir sergi teklifi yazma fırsatına sahip olacaklar. Kurs boyunca katılımcılar, bir koleksiyonun kültürel değerleri hakkında eleştirel düşünmek ve koleksiyonları kültürel kurumlar ve güzel sanat ortamlarındaki çeşitli ortamlarda yaratıcı bir şekilde yorumlamak için aktarılabilir beceriler geliştirecekler.