kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Node Center’dan küratörler ve sanatçılar için online kurs

28 Mart 2017

Node Center, küratörler ve sanatçılar için araştırma metodlarının öğretileceği 4 haftalık bir online kurs düzenliyor. 4 – 27 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan online kurs için son başvuru tarihi 3 Nisan.

Her hafta, konuların belirlenmesinden başlayarak, bilginin nerede aranacağı, içerik düzenlenmesi ve son olarak araştırmanın gerçekleştirilmesi için bilginin düzenlenmesi gibi farklı aşamalara bakılacak. Klasik akademik yaklaşımlardan alan çalışması ve model deneyimlerine, fikir ve bilgi elde etmek için araç ve metodlar paylaşılacak. Kurs boyunca, belirlenen konunun sınırlarını aşmak için beyin fırtınası ve zihin haritası tekniklerinin nasıl kullanılacağı sorgulanacak; online ve diğer içeriklerden en iyi şekilde yararlanılacak ve kitap, sanat eseri, mekân, kişi vb. kaynakların nasıl sistematikleştirildiği öğretilecek.

Her hafta, katılımcılar, belirledikleri konu ile ilgili metodları ve teknikleri uygulayacak. Araştırma evrelerinden geçerek ve süreç boyunca geri bildirim alarak, katılımcılar, bir projede kullanılabilir güçlü bir bilgi temeli elde etmiş olacak.