kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

NOKS Art Space’te yeni sergi: “Orada Olmak – Varlık ve Yankılanma”

27 Aralık 2021

NOKS Art Space, 22 Aralık 2021 – 16 Ocak 2022 tarihleri arasında yaşamını ve çalışmalarını Berlin’de sürdüren kavramsal sanatçı Simon Wachsmuth‘un “Orada Olmak – Varlık ve Yankılanma” başlıklı yeni sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, Simon Wachsmuth’un dört farklı film çalışmasında yer alan seslerden oluşuyor. Filmler, 2007 – 2016 yılları arasında İran, Türkiye, Güney Kore ve Hindistan olmak üzere dört ülkede çekildi. Filmlerin mevcut görsel bileşeninin seyirciye gösterilmemesi anlamında Orada Olmak sergisi maddesizleştirilmiş bir sergi. Sergide, görüntü temelli işlerin (filmlerin) yalnızca seslerinin dinletilmesiyle, izleyicinin mekânları ve yerleri duyarak algılaması amaçlanıyor.

Orada Olmak, izleyiciyi kısmen eksik olan bir şeyin genel özellikleri üzerinde düşünmeye davet ediyor. Görüntülerin yankısını takip etmek suretiyle izleyiciler, sesin ve dinlemenin durumsal ve ilişkisel yönleri üzerinde düşünmeye davet ediliyor. Serginin tematik odağını tamamlamak için, görüntüleri oluşturma ve izleme sürecinde hayal gücünün potansiyelini ele alan başka bir ses çalışması da gösteriliyor.