kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

NOKS Art Space’te yeni sergi: “Plumbob Refleksi”

21 Nisan 2022

NOKS Art Space, 15  – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında “SENKRON Eş Zamanlı Video Sergileri” kapsamında, küratörlüğünü Melis Bektaş’ın üstlendiği, Yasemin Kalaycı’nın “Plumbob Refleksi” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı, benlik kavramından yola çıkarak üretilen, çok kanallı video yerleştirmelerden oluşan bu serisinde bedeni; sanal bir dünya içerisinde, bulunduğu mekânı olağan bir alan olarak benimsemiş, nerede olduğunu önemsemeden rutin ihtiyaçlarını yerine getirirken gösteriyor.

Sabahtan itibaren günlük işlerini yapmaya başlar, rasyonel dünyadaki hayat döngüsünü dijital ortamda devam ettirir. Alternatif bir dünyada olsa dahi sürpriz olmayan tekrarları yaşamaya çalışan karakter kendi hakikatini yeniden tanımlayıp, bu yeni gerçekliğin içine kendisini adapte etmiştir. Refleksler oluşturmanın ve sürdürmenin hayata devam etme koşulu olduğu yerde duygu bilimle, ruh haliyle, hareketle bağlantılı Plumbob Refleksi gelişir. Bu refleks bir teşhis, tanı ya da sistem değildir. Plumbob Refleksi yeni-eski arasındaki belirsiz çizgiyi hatırlatan, aynı anda hem nostalji hem bugünün yaşanabilirliği hem de gelecek ihtimalleri karşısında bir yaşama refleksi oluşturur. Olağanüstü hallerde bile olağan halimizi bulma ve sürdürme yöntemlerimizle, herkese tanıdık gelecek yansımalar serisini her videoda başka bir hareket ve ruh hâli temsili ile takip edebiliyorsunuz.