kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

NOKS Sanat’ta yeni sergi: “Mekânın Metafiziği”

5 Nisan 2019

NOKS, 7 – 21 Nisan 2019 tarihleri arasında Berlin’de yaşayan sanatçı Erkan Öznur’un “Mekanın Metafiziği” başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, sanatçının SAHA desteğiyle gittigi Kolombiya Bogota’daki Flora Ars + Nature misafir sanatçı programında gerçekleştirdiği işlerinin bir seçkisinden oluşuyor.

Şiiri ve kısa hikayeyi, “zihin heykelleri” olarak tanımladığı eserlerinde bir araç olarak kullanan sanatçı “Mekanın Metafiziği sergisinde izleyiciyi aktif olarak bu yaratım sürecine katılabileceği zihinsel bir yolculuğa çıkarıyor.

İçinde yaşadığımız bu sonsuz boşluktaki dünyayı insanoğlu nasıl şekillendirdi? Mekanı yaratan madde mi yoksa maddeye bakan gözlerin ardındaki bilgi mi? Yazarın ve hikaye anlatıcısının metin ile zihinde sınırsız mekanlar yaratma sevdası ile boşluğu çamurla dolduran geleneksel heykeltraşın sevdası aynı şey değil midir?

Sanatçı “Metanın metafiziği “isimli kişisel sergisinde bu soruların ışığı altında kısa metinler ve basit objeler kullanarak, seyircinin zihninde yeni gerçekliklere ve genişleyen mekanlara kapılar aralıyor. Sanatsal üretiminin öznesini yazı sanatı ve heykel sanatının ortaklaşa paylaştığı alanlarda gezinen bir seyyah olan tanımlayan sanatçının üretiminin kaynağında heykel sanatının ilk sorunsalı olan boşlukla ilişkisi yatıyor. Şiiri ve kısa hikayeyi, “Zihin heykelleri “olarak tanımladığı bu eserlerinde bir araç kullanarak sanatçı izleyiciyi aktif olarak bu yaratım sürecine katılabileceği zihinsel bir yolculuğa çıkarıyor.