kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

‘NSU-Kurbanlar Arasında Almanlar da Var’ Berlin’de

26 Eylül 2022

Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran’ın yönetmenliğini üstlendikleri yeni oyunları ‘NSU-Kurbanlar Arasında Almanlar da Var’ 23 Eylül’de Berlin’de prömiyerini yaptı. Oyun, prömiyerinin ardından Eylül ve Ekim ayları boyunca Ballhaus Prinzenallee’de sahnelenmeye devam edecek.

90’lı yıllardan bu yana hem Türkiye hem de Avrupa sahnelerinde yönetmen olarak pek çok oyun sahneye koyan yönetmenler, yeni projelerini Berlin’de Almanca olarak, Alman oyuncular Freya Kreutzkam, Jules Armana ve Lukas David Schmidt ile gerçekleştiriyor.

Oyun, doksanlı yılların sonunda ırkçı eylemlerine başlayan ve 2000 yılı itibarıyla on bir yıl boyunca Almanya’nın farklı yerlerinde cinayet işleyen ve bombalı saldırılar gerçekleştiren ‘NSU’ üçlüsünün cani eylemleri üzerinden günümüzde de hâlâ var olan kurumsal ırkçılığa ve ayrımcılığa ayna tutuyor.

Yönetmenler ‘NSU-Kurbanlar Arasında Almanlar da Var’ gibi konusu çok zor bir oyunu neden sahneye koymak istediklerini şu sözlerle açıklıyorlar: “Üç yıl önce mahkeme, üç kişiden oluşan faillerin “bireysel” gerekçelerle suç işlediği ve bu cinayetlerde “organize” bir yapılanmanın olmadığı hükmüne varmıştı. Üç yıl boyunca arka planda aşırı sağcılığın rol oynadığı cinayetler işlendi. Devletin kurumları bu cinayetlerde de faillerin “bireysel” gerekçelerle suç işlediğine odaklandı. Sistematik olarak kendini tekrar eden ve arka planda politik yapıların olduğu suçlar bize yabancı değil… Biz bunları geldiğimiz ülkeden de tanıyoruz. Bu mesele, politik bireyler olarak merakımızı uyandırıyor, dikkatimizi çekiyor. Bu nedenle konuyla ilgileniyoruz; seyircileri bizimle tartışmaya, araştırmaya ve düşünmeye davet ediyoruz.”