kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

O’Art’ta yeni sergi: “Altı Üstü”

28 Ekim 2019

Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 24 Ekim – 13 Aralık 2019 tarihleri arasında farklı disiplinlerden 7 sanatçının yer aldığı Begüm Alkoçlar küratörlüğünde gerçekleşen “Altı Üstü” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergi, tüm dünyanın en sıcak gündemi haline gelen ekolojik krizin ortasında insanın sorun alanlarını ve bu sorunları nasıl algıladığını eleştiriyor. 

Sergi dünyayı kuşatan ekolojik krizin ortasında insanın sorun alanlarını sorguluyor. Sorunların içgüdüsel ve zihinsel reddinin arkasını inceleyen sergi, görünen ve görünür kılınan algısını eleştiriyor. Sergide yer alan sanatçılar; Alper Bıçaklıoğlu, Atilla Galip Pınar, Aylin Zaptçıoğlu, Bora Aşık, Tan Taşpolatoğlu, Tarık Töre, Y.Bahadır Yıldız,  en derinde görünen ve insan zihninin görünmesine izin verebildiği sorunları odağına alan bir seçki ile karşımıza çıkıyor.

‘Altı Üstü’ sergisi görünür olanın insanın temel ihtiyaçları ile ilişkisini irdelerken, neyin görünür olduğuna dair bir analiz yapıyor. Sergi, insanın bilhassa sonuçları orta- uzun vadeli etkiye sahip olan ekolojik problemler gibi her daim şahitlik etmediği büyük meseleleri görmezden gelmeye meyilli olduğunun altını çiziyor. Güvencesizlik, belirsizlik, gelecek kaygısıyla mücadele eden bireyin, dünyayı kuşatan ekolojik krizin farkında olmayışına eleştirel bir bakış getiriyor.