kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Odeabank O’Art ve Piksel bir araya geldi: Piksel | O’Art

7 Kasım 2022

Odeabank’ın 2015 yılında kurulan sanat platformu O’Art, Türkiye’de dijital sanata katkıda bulunmak ve yeni medya sanatçılarını desteklemek adına kurulan eğitim ve destek programı Piksel ile iş birliği yapıyor.

O’Art ve Piksel arasındaki iş birliği kapsamında yeni medya sanatı üretiminin desteklenmesi ve dijital sanatçıların ve dijital sanatın görünürlüğüne katkıda bulunulması hedefleniyor. Bu birliktelik ile Piksel | O’Art adını alan platform kapsamında, 2022-2023 döneminde çeşitli eğitim programları ve destek fonları hayata geçirilecek.

Yeni Medya Misafir Sanatçı Programı: İlki 2020 yılında dünyaca tanınan deneyimli sanatçıların ve sektör profesyonellerinin bir araya geldiği bir eğitimci/mentor kadrosu ile gerçekleştirilen Piksel Yeni Medya Misafir Sanatçı programı bu yıl O’Art desteği ile kadrosunu daha fazla uluslararası sanatçı ile genişleterek devam ediyor. Programın sınırlı imkânları genişletilerek jüri elemesi sonucunda seçilen 35 yaş ve altında, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun ya da eğitimine devam eden 10 sanatçıya; burs imkânları, 3 aylık yoğun program sürecinde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sanatçıları, küratörleri, sanat profesyonelleri, koleksiyonerleri ile tanışma ve beraber çalışma fırsatları, eserlerini sergileme olanakları gibi destekler sunulacak. 

Eğitim: Herkese açık olan eğitimler, yeni medya sanatı üretiminde kullanılan yazılım ve donanımları ücretsiz olarak öğretmeyi ve Türkiye’de birbirleri ile iletişim hâlinde olan, beraberce üreten, iş birlikleri kuran yeni medya sanatı topluluğu oluşturmayı amaçlıyor. Eğitimler kapsamında, Cinema 4D, Adobe ile Motion Design, Yapay Zekâ, Yaratıcı Kodlama, Houdini, Touch Designer, Unreal Engine’den oluşan 7 konu başlığı altında 140 kişiye ulaşılması hedefleniyor. 

Konuşmalar: Yerli ve yabancı sanat profesyonelleri, koleksiyoner ve program katılımcılarının bir araya getirildiği konuşma programı kapsamında, moderatörün yönlendirdiği bir konuşma akışı etrafında, katılımcıların sorduğu sorular ve yorumlarla şekillenecek konuşmalar yer alacak.. 2022-2023 döneminde yapılacak 12 konuşmanın tamamı fiziksel olarak gerçekleştirilecek ve daha sonra dijital platformlar aracılığıyla kamu ile paylaşılacak.