kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Odunpazarı Modern Müze (OMM) Haziran’da Eskişehir’de açılıyor

19 Mart 2019

Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve k​oleksiyoner ​Erol Tabanca​’nın kurucusu olduğu Odunpazarı Modern Müze (OMM), Türkiye ve dünyadan sanatçıların modern ve çağdaş eserlerinden oluşan dinamik sergi programı ve kültürler ve disiplinlerarası diyaloğu desteklemeye yönelik iş birlikleri ile Eskişehir ve Türkiye’de modern ve çağdaş için yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Müzenin tasarımı ise, dünyaca ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyor.

Müzenin ilk sergisi, Haziran’da Haldun Dostoğlu küratörlüğünde gerçekleşecek. Açılış sergisinde, 1950’lerden günümüze Türkiye çağdaş sanatının önemli temsilcilerinin eserlerinden oluşan ​Erol Tabanca Koleksiyonu​’ndan özel bir seçki sunulacak. 60’ın üzerinde sanatçının yaklaşık 200 eserinin görülebileceği sergide yer alacak sanatçılar arasında ​Bedri Rahmi Eyüboğlu​, ​Canan Tolon​, ​Erol Akyavaş​, ​İlhan Koman​, ​Ramazan Bayrakoğlu​, ​Sinan Demirtaş​ ve ​Tayfun Erdoğmuş​ bulunuyor.

Müzenin açılışında ayrıca bambuyu adeta dantel gibi işleyerek oluşturduğu büyük ölçekli enstalasyonlarıyla tanınan, dünyaca ünlü Japon sanatçı ​Tanabe Chikuunsai IV tarafından OMM’un dokusuna uygun olarak üretilecek yerleştirme ​özel bir performans ile tamamlanacak. Müze mimarisi ile iç içe geçen bu özel enstalasyonda örme bambu tekniği kullanılacak.

OMM’a gelen ziyaretçileri, tüm dünyanın tasarımlarını ilgiyle takip ettiği ünlü Japon mimarlık ofisi ​Kengo Kuma and Associates​’ın (KKAA) imzasını taşıyan, Odunpazarı sivil mimarisi, Osmanlı kubbe mimarisi ve geleneksel Japon mimarisindeki öğelerden aldığı referanslarla tasarladığı 4500 m2’lik çağdaş bir sanat alanı bekliyor. ​Farklı büyüklüklerdeki sergileme alanlarının yanı sıra​ kafe, müze dükkanı ve atölye alanları da müzenin dinamik yapısını yansıtıyor. Odunpazarı’nın tarihi dokusuna gönderme yapan ahşap yapı sistemi ve etkileyici mimarisi ile gündüz olduğu kadar gece de semte hayat verecek müze binasının bu bölgenin odak noktası, sembolü ve aynı zamanda kamusal bir toplanma merkezi olması öngörülüyor.

Gün ışığını içeri alarak üç kata yayılan sergi ve ziyaretçilerin kullanımına açık ortak alanları ile ilham veren bir müze deneyimi yaşatmayı amaçlayan OMM, geniş giriş katıyla bölgenin tarihi dokusunu yansıtırken üst katlara doğru daralan tasarımıyla sanatseverleri aynı zamanda mimari bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.