kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Odunpazarı Modern Müze’den Dilara Fındıkoğlu imzalı tasarımlar

13 Kasım 2019

OMM – Odunpazarı Modern Müze, moda tasarımcısı Dilara Fındıkoğlu ile yeni bir iş birliğine imza attı. Fındıkoğlu, müze için geleneksel Anadolu motiflerini barındıran ve ilhamını “couture” tarzından alan üniformalar tasarladı.

OMM, bu alanda gerçekleştireceği iş birliklerinin ilkinde Londra merkezli moda tasarımcısı Dilara Fındıkoğlu ile çalışarak Anadolu motiflerini ve aynı zamanda müzenin dinamik ve yenilikçi ruhunu yansıtan Dilara Fındıkoğlu x OMM Koleksiyonu’nu ortaya çıkardı. Koleksiyona ait farklı parçalar, estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlar dikkate alınarak, OMM’da çalışan bilet satış, güvenlik, temizlik ve kafe görevlilerinin giyeceği şekilde tasarlandı.

Tasarımlarını, sosyal ve politik yorumları, mükemmel işçiliği, ince ayrıntıları ve çarpıcı estetik anlayışı ile harmanlayan Fındıkoğlu, OMM’u alternatif bir evren olarak görüyor ve üniforma tasarımlarını “başka bir dünyaya ait olan” olarak yorumluyor. Türkiye’ye ait sembollerden ilham alarak tasarladığı üniformalarda Fındıkoğlu, Anadolu’nun toplumsal yapısından, Türk bayrağının rengi ve hilali gibi referanslardan faydalandı. Tasarımcının feminist tarzını yansıtan koleksiyonun militarist şekilleri, kadınların askeri rollerde erkeklerle birlikte savaştıkları mitolojik referanslarla iç içe geçiyor. Kibele’den Medusa’ya bu figürlerin canavarlaştırılması ise günümüzde mevcut olan kadınların sessizliğini ve baskılarını sembolize ediyor.

Avrupa ve Türkiye’ye ait karakteristik motifleri bir araya getirmesiyle bilinen Fındıkoğlu, bu koleksiyonunda kullanılan malzemelerin tamamını Türkiye’den temin etti ve koleksiyonun üretimi İstanbul’da yer alan farklı atölyelerde gerçekleşti.

Dilara Fındıkoğlu’nun tasarladığı üniformalar, Eskişehir’de fotoğrafçı Olgaç Bozalp tarafından, Gary David Moore’un stil danışmanlığı ile çekildi. Koleksiyona ait bu fotoğraflar şu anda müzede sergilenmektedir. Müze ziyaretçileri Dilara Fındıkoğlu x OMM Koleksiyonu’na ait sınırlı sayıdaki tasarım ürünlerini OMM Dükkan’da bulabilirler.