kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Omuz Dayanışma ve Paylaşım Ağı dördüncü dönemi başladı

3 Mayıs 2021

Herhangi bir koşul ya da karşılık olmadan Türkiye’de yaşayan görsel sanatlar alanında çalışan ve üreten kişilerle dayanışmak için kurulan Omuz Dayanışma ve Paylaşım Ağı’nın dördüncü başvuru dönemi başladı.

Omuz’un dördüncü dönemi için Destek Al başvuruları, 1 Nisan – 15 Mayıs 2021 tarihleri arasında ve Destek Ver başvuruları ise 1 Nisan – 15 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Gelen başvuruların değerlendirilmesi ardından 15 – 30 Haziran 2021 tarihleri arasında eşleştirme ve raporlama yapılacak.

Destek Al

Omuz’a Türkiye’de yaşayan, görsel sanatlar alanında çalışan ve üreten, COVID-19 süreciyle birlikte iş kaybına uğramış kişiler (sanatçı, küratör, sanat yöneticisi, sanat eleştirmeni, prodüksiyon, kurulum ve teknik ekip çalışanları, sanat kurumu çalışanları vb.) ve öncelikli olarak barınma, yemek ve sağlık gibi temel ihtiyaçları kesintiye uğramış sanat emekçileri destek almak üzere başvurabilir. Başvurular, omuz.org adresinden yapılmaktadır.

Destek Ver

Omuz, her dönemde 100 kişiye tek seferlik 1.000 TL destek aktarmayı amaçlıyor. Omuz’a 1000 TL ve üzerinde destek vermek isteyen bireyler, omuz.org adresinden ‘Destek Ver’ butonuna tıklayarak destek verebilir. Dileyen bireyler, bir araya gelerek 1000 TL tutarında bir toplu destek oluşturabilir.

Omuz’un üçüncü döneminde neler oldu? 

Omuz Dayanışma ve Paylaşım Ağı’nın üçüncü dönemi 1 Aralık 2020 – 31 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleşti. Destek Al kapsamında; görsel sanatlar alanında çalışan ve üreten sanatçı, küratör, yazar ve sanat profesyonelleri olmak üzere toplamda 279 kişiden başvuru alındı. Bu başvurular arasından 39 kişiyle kaynak paylaşımı sağlandı.

Omuz 

Omuz, karşılıksız kaynak paylaşımının aciliyetine ve dayanışmaya inanan bir grup kültür-sanat emekçisinin başlattığı, devamlılığının herkesin desteği ile mümkün olacağı gönüllü bir harekettir. COVID-19 sürecinde daha da görünür hâle gelen ekonomik eşitsizlik ve güvencesizlik ortamında dayanışma ağını güçlendirmek amacıyla kurulmuştur. Görsel sanatlar alanında çalışan ve üretenler arasında bir paylaşım ağı olan Omuz, maddi destek almak isteyenleri destek sağlamak isteyenlerle bir araya getirir.

Omuz’da her dönem farklı gönüllüler ve elçiler olmakla birlikte bir önceki dönemden de deneyim aktaran kolaylaştırıcılar bulunuyor. Bu sayede, akıcı şekilde işleyen ve hiyerarşik olmayan bir örgütlenme modeli amaçlanıyor. Omuz’un dördüncü dönem gönüllü kolaylaştırıcıları; Esra A. Aysun, Cihad Caner, Görkem İrmek, Melis Bektaş ve Sevim Sancaktar.