kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Omuz Dayanışma ve Paylaşım Ağı’nın ikinci dönemi başladı

28 Ağustos 2020

Görsel sanatlar alanında çalışan ve üreten kişilerle dayanışmak üzere bir platform olan Omuz Dayanışma ve Paylaşım Ağı‘nın 1 Haziran – 30 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleşen ilk dönemi Ağustos ayı itibariyle sona erdi. Ağ’ın ikinci dönemi ise 10 Ağustos’ta başladı.

Omuz’un 10 Ağustos’ta başlayan ikinci dönem Destek Al başvuruları 10 Eylül 2020 tarihine kadar devam ediyor. Dayanışmanın ikinci döneminde 25 Ağustos itibariyle destek almak üzere başvuran sayısı 225, destek vermek üzere taahhütte bulunan sayısı ise 45.

Omuz’un ilk döneminde Destek Al başvuruları 1 – 30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşti. Destek Ver taahhütleri ise 1 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında alındı. 17 Temmuz’da otomatik eşleştirme yöntemiyle destek alacak kişiler belirlendi. 15 – 30 Temmuz tarihleri arasında destek verecek ve alacak kişilere bilgilendirme e-postası gönderildi. Destek verecek her kişiye destek vereceği kişinin isim ve hesap bilgileri e-posta ile iletildi. Gönüllü kolaylaştırıcılar ise dekont takiplerini yaptı.

Destek Al kapsamında; görsel sanatlar alanında çalışan ve üreten sanatçı, küratör, yazar ve sanat profesyonelleri olmak üzere toplamda 329 kişiden başvuru alındı. Bu başvurular arasından 92 kişiyle kaynak paylaşımı sağlandı. SAHA Sürdürülebilirlik Fonu’na yapılan başvuru neticesinde 2. döneme aktarılmak üzere 20 kişiye SAHA Sürdürülebilirlik Fonu kapsamında SAHA+ üyelik programı tarafından destek sağlandı.

Omuz’da her dönem farklı gönüllüler ve elçiler olmakla birlikte bir önceki dönemden de deneyim aktaran kolaylaştırıcılar bulunuyor. Bu sayede, akıcı şekilde işleyen ve hiyerarşik olmayan bir örgütlenme modeli amaçlanıyor. İlk dönem kolaylaştırıcıları Banu Cennetoğlu, Yasemin Özcan, Yavuz Parlar, Sevim Sancaktar ve Saliha Yavuz’du. İnternet sitesi tasarımı, uygulama, metin editörlüğü ve daha birçok konuda destek, internet sayfasında isimleri geçen sanat emekçileri tarafından verildi. Omuz’un ikinci dönem gönüllü kolaylaştırıcıları Aslı Özdoyuran, Ayça Telgeren, Civan Özkanoğlu, Saliha Yavuz ve Sevim Sancaktar.

2. Dönem Takvimi:

  • 10 Ağustos – 10 Eylül: Destek Al başvurularının alınması
  • 10 Ağustos – 20 Eylül: Destek Ver taahhütlerinin alınması
  • 20 – 30 Eylül: Destek Al/Ver eşleştirmesi, dekont takibi, raporlama