kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Omuz Dayanışma ve Paylaşım Ağı’nın üçüncü dönemi başladı

8 Aralık 2020

Herhangi bir koşul ya da karşılık olmadan Türkiye’de yaşayan görsel sanatlar alanında çalışan ve üreten kişilerle dayanışmak için kurulan Omuz Dayanışma ve Paylaşım Ağı’nın üçüncü başvuru dönemi başladı.

Omuz’un üçüncü dönemi için Destek Al başvuruları, 1 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında ve Destek Ver başvuruları ise 1 Aralık 2020 – 15 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Gelen başvuruların değerlendirilmesi ardından 15 – 31 Ocak 2021 tarihleri arasında eşleştirme ve raporlama yapılacak. 

Destek Al

Omuz’a Türkiye’de yaşayan, görsel sanatlar alanında çalışan ve üreten, COVID-19 süreciyle birlikte iş kaybına uğramış kişiler (sanatçı, küratör, sanat yöneticisi, sanat eleştirmeni, prodüksiyon, kurulum ve teknik ekip çalışanları, sanat kurumu çalışanları vb.) ve öncelikli olarak barınma, yemek ve sağlık gibi temel ihtiyaçları kesintiye uğramış sanat emekçileri destek almak üzere başvurabilir. Başvurular, omuz.org adresinden yapılmaktadır.

Destek Ver

Omuz, her dönemde 100 kişiye tek seferlik 1.000 TL destek aktarmayı amaçlıyor. Omuz’a 1000 TL ve üzerinde destek vermek isteyen bireyler, omuz.org adresinden ‘Destek Ver’ butonuna tıklayarak destek verebilir. Dileyen bireyler, bir araya gelerek 1000 TL tutarında bir toplu destek oluşturabilir. 

Omuz’un ikinci döneminde neler oldu? 

Omuz Dayanışma ve Paylaşım Ağı’nın ikinci dönemi 10 Ağustos – 10 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleşti. Kasım ayı itibariyle sona erdi. Destek Al kapsamında görsel sanatlar alanında çalışan ve üreten sanatçı, küratör, yazar ve sanat profesyonelleri olmak üzere toplam 308 kişiden başvuru alındı. Bu başvurular arasından 81 kişiyle kaynak paylaşımı sağlandı. 

SAHA Sanat İnisiyatifleri Sürdürülebilirlik Fonu’na yapılan başvuru neticesinde ikinci döneme aktarılmak üzere 20 kişiye, SAHA+ üyelik programı tarafından destek sağlandı.

Omuz 

Omuz, karşılıksız kaynak paylaşımının aciliyetine ve dayanışmaya inanan bir grup kültür-sanat emekçisinin başlattığı, devamlılığının herkesin desteği ile mümkün olacağı gönüllü bir harekettir. COVID-19 sürecinde daha da görünür hâle gelen ekonomik eşitsizlik ve güvencesizlik ortamında dayanışma ağını güçlendirmek amacıyla kurulmuştur. Görsel sanatlar alanında çalışan ve üretenler arasında bir paylaşım ağı olan Omuz, maddi destek almak isteyenleri destek sağlamak isteyenlerle bir araya getirir.

Omuz’da her dönem farklı gönüllüler ve elçiler olmakla birlikte bir önceki dönemden de deneyim aktaran kolaylaştırıcılar bulunuyor. Bu sayede, akıcı şekilde işleyen ve hiyerarşik olmayan bir örgütlenme modeli amaçlanıyor. Omuz’un üçüncü dönem gönüllü kolaylaştırıcıları Görkem İmrek, Bager Akbay, Melis Bektaş, Civan Özkanoğlu, Aslı Özdoyuran ve Ayça Telgeren.