kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Orhan Pamuk’un Kar romanı Fransa’da tiyatro sahnesinde

31 Mart 2017

Orhan Pamuk’un 2002 yılında yayımlanan Kar romanı, Paris’teki Théâtre des Quartiers d’Ivry – Manufacture des Œillets’de başta olmak üzere sezon boyunca Fransa’nın çeşitli şehirlerinde sahnelenecek. Oyun ayrıca 2017-2018 sezonunda Lizbon’da da seyirciyle buluşacak.

Kar romanı, ilk olarak geçtiğimiz ay Fransa’nın Strasbourg kentinde, Strasbourg Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmişti. Fransız yönetmen ve oyuncu Blandine Savetier tarafından ‘‘Une voix qui porte/Güçlü Ses” ismiyle sahneye konan oyuna Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde ve L’Humanité’de geniş yer verilmişti.


Pamuk’un “ilk ve son siyasi romanım” dediği Kar, 1990’ların siyasi atmosferini bütün şiddeti ve çatışmalarıyla ele alıyor.  Kar, Kars’taki siyasal İslamcılar, solcular, Türk ve Kürt milliyetçilerinin hikâyesini inanç, başörtüsü sorunu, askeri darbeler ve üçüncü dünyada yaşamanın öfkesi ve ümitsizliği üzerinden tartışıyor.