kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Osman Akan “Voids” (Boşluklar) eseri ile CodaAwards’ın en iyiler listesinde

6 Ağustos 2020

New York’ta yaşayan ve özellikle kamusal alanlarda mekânın algılanmasında çoklu bakış açıları ve ışık önemi üzerine yaptığı heykeller ile tanınan çağdaş sanatçı Osman Akan,“Voids” (Boşluklar) eseri ile CodaAwards’ın en iyiler listesinde yer aldı.

İki yıl önce El Paso şehri Müze ve Kültürel Kuruluşlar Bakanlığı tarafından siparişi verilen “Voids” (Boşluklar) eserinin yerleştirilmesi 2020 Mayıs ayında tamamlandı.

Osman Akan, Alameda Kütüphanesi için yarattığı eserini ışık ve fiber optik kablolar kullanarak gerçekleştirdi. “Voids”, toplam uzunluğu 4572 metreyi geçen kablolar ile yüzeyini oluşturdukları formları 15 ayrı ışık kutusu ve onları kontrol eden bir server yolu ile renklendiriyor.

Alameda Kütüphanesi için hazırlanması istenen çalışma, El Paso şehri Müze ve Kültürel Kuruluşlar Bakanlığı tarafından Osman Akan’a verilmişti. Sanatçı, mekânın planlama aşamasından itibaren “Voids” u ana projenin bir parçası olarak tasarladı.

Amerika’da kamusal alanlar için ürettiği eserler ile tanınan, ünlü çağdaş sanatçı Osman Akan, bu çalışmasında özellikle şehrin coğrafik yapısı ile bağlantı kurduğunu, El Paso’nun “Geçiş” anlamına gelen ve şehri çevreleyen jeolojik yapılardan esinlendiğini belirtiyor. Sanatçı, bu jeolojik yapıları baz alarak kurguladığı “Voids” (Boşluklar) çalışmasının, fiziksel ve dijital bilgilerin birbiriyle iletişimine ve kavramlarına göndermede bulunduğunu söyledi.

CODAAwards’un 2013’ten beri oluşturduğu, kamusal alanlar için üretilen sanat işlerini kapsayan listesi, halk tarafından oylanarak seçiliyor. Osman Akan’ın yaptığı “Voids” eseri de bu yıl CODAAwards’un en iyi 100 sanat eseri arasına katıldı. Eser aynı zamanda eğitim kurumları kategorisinde yılın en iyi eseri yarışında dört finalistten biri. Ödülü kazanan Ağustos ayında açıklanıyor.