kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Osman Dinç’in Yağmur Çeşmesi Les Tanneries’de

15 Kasım 2017

Osman Dinç’in Yağmur Çeşmesi adlı heykeli, Fransa Amilly’de bulunan Les Tanneries Centre D’art Contemporain’e yerleştirildi.

Pi Artworks tarafından temsil edilen Osman Dinç, Minimalizm ve Arte Povera’dan esinlerek çelik ve camdan heykeller üretiyor. Üretimleri birbirini takip eden, dikkat çekici, bağımsız, duvarları ustaca canlandıran ve kamusal alanları gösterişli yapılara dönüştüren küçük heykellerden oluşuyor. 

Dinç; ağırlıklı olarak, başlıca malzemeleri parlatılıp sert tabakalara dönüştürülen, hatları net olmayan ritmik formlar, inişli-çıkışlı kıvrımları olan çelik kullanıyor. Ham maddeye en az müdahale ile eser üretimi ise öncelikle prensibi niteliğinde kendisine rehberlik etmektedir. Dinç, atığı en aza indirerek, hammaddeye özgü ağırlık ve yoğunluk hissini saklamaktadır. Tamamlanan işler, genellikle epoksi reçinenin koruyucu katmanlarından işlendiği için doğal toprak renklerini korur.