kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Oyun Yazarlığı Masası için başvurular başladı

21 Aralık 2021

GalataPerform tarafından Yeni Metin projesi kapsamında Fransa, Romanya, Portekiz, Macaristan, İtalya ile Türkiye’den oyun yazarı, yönetmen ve eğitmenlerin katılımıyla düzenlenen Oyun Yazarlığı Masası, 15 Ocak – 24 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Oyun Yazarlığı Masası kapsamında katılımcılar, aylık olarak düzenlenen atölye, okuma ve geri bildirimler üzerinden oyun metinlerini geliştirirken ayrıca tiyatro profesyonelleri ile bir araya gelme fırsatı yakalayacak. Katılımcıların atölyede geliştirdikleri oyunların, Yeni Metin Festivali 11 programında değerlendirilmesinin yanı sıra yıl içerisinde hazırlanacak Yeni Metin Oyun Okumaları serisi kapsamında da seyirciyle buluşması mümkün olacak.

Hazırlanan dijital eğitim modeli kapsamında planlanan çalışmalar aracılığıyla oyun yazarlarının yapı ve içerik bakımından özgün tiyatro metinleri ortaya çıkarması hedefleniyor. Hibrit yöntemle düzenlenecek atölye çalışmaları, aylık olarak planlanacak ve atölyelerde yer alan katılımcılar haftada bir gün Cumartesi günleri GalataPerform’un eğitmen kadrosuyla, yurt dışından ve yurt içinden oyun yazarları, yönetmenler ve eğitmenlerin yürütücülüğünde devam edecek.

Atölye sürecinin ilk 3 ayının sonuna gelindiğinde Yeni Metin Festivali 11’in teması ilân edilecek ve GalataPerform eğitmen kadrosunda yer alan eğitmenlerle Danışmanına Sor süreci başlayacak. Katılımcılar bu kapsamda canlı derslere devam ederken eğitmenlerden metinlerini ve projelerini geliştirmeleri için danışmanlık almaya başlayacak.