kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Oyuncuların “işçi” olma mücadelesinde yeni adımlar

21 Aralık 2015

Oyuncular Sendikası‘nın bir süredir sektörün farklı alanlarından temsilciler, çeşitli paydaşlar ve hukukçular ile birlikte yürüttüğü hak mücadelesinde yeni kazanımlar çıkmak üzere.

Oyuncuların 5510 Sayılı Kanun’un 4. Maddesi’nin A bendi uyarınca sigortalı işçi mi, yoksa aynı yasanın 4/B maddesi gereği sigortalı serbest meslek erbabı mı sayılması gerektiği bu alanda uzun süredir tartışılan bir konuydu. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen konferansta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Baş Müfettişi Ali Karaca, Bakanlık olarak yaptıkları uzun araştırmalar sonunda oyuncuların “işçi” olarak nitelendirebileceklerine karar verdiklerini, bu nedenle 5510 Sayılı Kanun’un 4. Maddesi A bendi uyarınca sigortalanmaları gerektiğini açıkladı. Ancak bu konudaki nihai kararı yine yargı verecek.

Oyuncuların Türkiye’deki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı “işçi” olma durumu ile “Kültür ve Turizm Bakanlığı”na bağlı “telif hakları” gibi konulardaki hak mücadeleleri önümüzdeki günlerde konuşulmaya devam edecek gibi.