kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Özge Ersoy, Begüm Özden Fırat, Gözde İlkin ve Zeyno Pekünlü 13. Gwangju Bienali’nde

20 Kasım 2020

Asya’nın ilk ve en prestijli çağdaş sanat bienali olarak kabul edilen Gwangju Bienali, bu yıl Defne Ayas ve Natasha Ginwala’nın sanatsal yönetiminde 26 Şubat – 9 Mayıs 2021 tarihleri arasında Minds Rising, Spirits Tuning (Bilinçler Yükselir, Ruhlar Birleşirken) başlığıyla 13. kez düzenleniyor.

Dört farklı mekânda, toplam 69 sanatçının eserleri sergilenecek bienale bu yıl Türkiye’den Özge Ersoy, Begüm Özden Fırat, Gözde İlkin ve Zeyno Pekünlü davet edildi. Türkiye’den davet edilen sanatçı ve katılımcılara SAHA destek veriyor.

Bienal kapsamında, 20 Kasım Cuma günü Türkiye saatiyle 10.00’da sanatçı Zeyno Pekünlü ve sosyolog Doç. Dr. Begüm Özden Fırat, Gwangju’da 1980’de gerçekleşen sivil ayaklanma ve ardından yaşanan katliamın belgelerine ev sahipliği yapan 18 Mayıs Arşivleri Merkezi’nde araştırmacı olarak görev alan Kwon Do Gyun’un da yer aldığı çevrimiçi bir panele katılıyor. Paneli, sivil ayaklanmaların ve toplumsal ve sosyal hareketlerin görseller üzerinden nasıl temsil edildiğine dair bir atölye çalışması takip edecek. Hong Kong’da yaşayan küratör Özge Ersoy ise bu panel de dâhil olmak üzere Gwangju Bienali internet sitesi ve sosyal medya kanalları üzerinden sunulan kamu programlarının yöneticiliğini üstleniyor.

Güney Kore’den Yeni Zelanda’ya, Etiyopya’dan Brezilya’ya, Lübnan’dan Endonezya’ya dünyanın dört bir yanından 69 sanatçının eserlerine yer verecek bienal sergisine, Türkiye’den sanatçı Gözde İlkin katılıyor. Dikiş, çizim, ve resmin yanı sıra ses enstalasyonu kullanarak toprak politikasına, kültürel ve politik manzaralara, ve cinsiyet meselelerine atıfta bulunan İlkin, çalışmalarında kullandığı kumaşları kişisel veya kolektif bir belleğin taşıyıcısı olarak sunar. İlkin, yeni çalışması için yazar Sema Kaygusuz ile işbirliği yapıyor.