kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Özgür Demirci’nin ve Fraser Stewart’ın çalışmalarından oluşan Sudden Stop, Corridor Project Space’de

13 Mart 2017

Amsterdam’da bulunan Corridor Project Space, 10 Mart – 7 Nisan 2017 tarihleri arasında, Özgür Demirci’nin ve Fraser Stewart’ın yeni çalışmalarından oluşan Sudden Stop adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanatçılar bu sergide, Ani Duruş (Sudden Stop) anını araştırıyor.

Demirci, insanların hızlanıp aynı anda kontrol halinde olurken ulaştıkları zevki/ enerjiyi inceliyor. Çarpışan araba, çarpışma hareketini yaratan gerçek hayat simülatörü. Eğlence için icat edilen bu araç, yeni jenerasyonu, modern geleceğe hazırlıyor Yeni ürünleri ve fikirleri üretmek için, eskilerin parçalanması gerekir.

Stewart’ın çalışması, ana unsur hatasını içeriyor ve çalışma, bilinçli eskitme konseptinden yararlanıyor. Uçak kalkışa geçiyor, penceren bakıyorsunuz ve motordan dumanlar yükseliyor. Uçak parçalara ayrılmaya başlıyor, aniden uçağın kanadı yok oluyor ve gövdesi yarılıyor. Düşüyorsunuz, rüzgar itiyor ve döndürüyor. Kendi kendinize, umarım çantamda Trump’ın lanet olası kitabını bulmazlar, diye düşünüyorsunuz.

1986, Brileşik Krallık doğumlu Fraser Stewart Leeds Met Üniversitesi’nde Çağdaş Sanat ve Grafik Tasarım eğitimi gördü. 2013-2015 yılları arasında, Amstermdam’da yer alan Rijksakademie sakinlerinden biriydi. Fraser Stewart, Amsterdam’da yaşıyor ve çalışıyor.

1982, Türkiye doğumlu Özgür Demirci, Yıldız Technical Üniversitesi Sanat ve Tasarım mezunu. Şu an, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım Doktora programı öğrencisi.