kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

PASAJ’da iki yeni sergi

12 Eylül 2019

PASAJ, yeni sezonda iki yeni programa ev sahipliği yapıyor. 17 Eylül – 11 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek Gülçin Aksoy‘un Hareketli Metin – “Yüksek Sanat Kurulu” başlıklı sergisi ile 17 Ekim – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek, sanatçılar El puente_lab (Juan Esteban Sandoval ve Alejandro Vásquez Salinas) ve Mariangela Aponte Núñez‘in (d) structure başlıklı sergisi.

Hareketli Metin – “Yüksek Sanat Kurulu”

Sanatçı Gülçin Aksoy, 2017 yılında, Perşembe Pazarı’ndaki stüdyosunda Sevdiğim Aile Mezarlığı isimli bir sergi gerçekleştirdi. Sergideki hareketli duvar metni ‘0 veya 1 sin’ olarak kodlanmıştı, ikiliklerden dem vururken, aradaki ‘O‘ları yani 3. tekil şahısları veya ilişkileri vurguluyordu. Aksoy, kömür karası duvarlar inşa etmiş, üzerine “hareketli” dediği uçuşan metnini yerleştirmişti. Sanatçı atölyesini terkettiğinde kara tahtayı anımsatan hareketli metin, sergilendiği şekliyle duvarda kalmıştı. Bu kez, inşa edilmiş sentetik bir organizmanın, Yüksek Sanat Kurulu’nun işleyişine dair bir başka duvar metni PASAJ mekanında yer alıyor. Sergi boyunca iki kez gerçekleşecek workshoplar vasıtasıyla hareketli metne destek isteniyor. “Bir sentetik organizma nasıl yoldan çıkar veya çıkarılır?” sorusundan hareketle bilindik işleyişte işlemeyenin peşinden gidip dağınık, darmadağınık olabilmenin olasılıkları ile boğuşur, düşünür paslanır, oturur, kaşınır, yazar, çizer halde bulabiliriz kendimizi. Gülçin AKSOY Eylül ayında akademisyen ve küratör Shulamit Bruckstein küratörlüğünde Freud’un “kara kıta” olarak adlandırdığı dişil arzudan hareketle “Wednesday Society. Homage to Beral Madra” isimli serginin dört kadın sanatçısından biri. Aksoy’un PASAJ’da gerçekleştireceği Hareketli Metin – “Yüksek Sanat Kurulu” 11 Eylül 2019’da Antik Palace’ta açılacak “Wednesday Society. Homage to Beral Madra”da sergileyeceği iş ile paslaşıyor.

(d) structure

Fidel Castro’nun ölümünden bir gün sonra, üç Kolombiyalı sanatçı, Havana’dan Santiago’ya doğru çıktıkları yolculukta, Küba adasının kültürel ve sosyal aktörlerinin haritasını çizmeyi amaçlayarak farklı grupları, kurguladıkları (d) structure isimli oyuna davet ettiler. (d) structure oyun yoluyla insan gruplarını yaşamın temel değerleri hakkında diyaloğa davet eden işbirlikçi, katılımcı ve süre.sel yaratma projesi. 1943’te Abraham Maslow tarafından geliştirilen insan ihtiyaçlarının piramit teorisini bozarak, yeni kolektif yapıları inşa etme çabasıdır. Oyun, hayali düzeyde, yaşamda optimal bir durumu sağlayan hedef ve hedeflerle bağlantılı bir değerin oluşturduğu renk parçalarına dayalı bir yapının toplu olarak inşa edilmesinden ibarettir. (d) estructure oynamak, şansın, bireysel kararların kollektifi nasıl etkilediğini ve bunun tersini gösterir. Yapı büyür veya azalır, parçalar değiştirilir, gerginlik dakikalar geçtikçe artar. Toplu olarak pazarlık etmek gerekir; hangi ismi koymalı, ne eklemeli veya çıkarmalı? Şans araya girer, ama nihayetinde buna şahıslar karar verecektir. Farklı yerlerde oynanan bu oyun coğrafi, sosyal, politik, ekonomik bağlamlara ve hatta yaşamın farklı anlarına göre değişen insan ihtiyaçlarını hesaba katar. El puente_lab (Juan Esteban Sandoval ve Alejandro Vásquez Salinas) ve Mariangela Aponte Núñez 17.10.2019 – 10.11.2019 tarihleri arasında, (d) structure’ı bu sefer PASAJ bağımsız sanat alanında ve seçilecek üç kamusal alanda gerçekleştirecekler. (d) structure ilk kez 2017 yılında, geniş çaplı versiyonuyla kamusal alana taşındı. Bu geniş çaplı versiyon, XIII. Havana Bienali’nde (Nisan-Mayıs 2019) Olası olanın İnşası “the construction of the possible” sırasında Havana’daki sektörün farklı topluluklarıyla eski Plaza del Cristo’da 4 oyun ile yer aldı. Oyun bu sefer 17.10.2019 – 10.11.2019 tarihleri arasında, PASAJ’ın konuğu olarak İstanbul’dan katılımcılarıyla, şehirde bu haliyle oynanacak. El puente_lab (Juan Esteban Sandoval ve Alejandro Vásquez Salinas) ve Mariangela Aponte Núñez katılımcılara “On yıl içinde hayatınızı nasıl hayal ediyorsunuz ve başarmak için neye ihtiyacınız var?” sorusunu sorarak oyunu başlatacak. (d) structure işbirlikçi ve katılımcı bir yapı oluşturulmasıyla sona erecek. Böylece proje niyetler ve bireysel deneyimler kolektif kararlarda çözülürken, sanat toplumun geleceğini birlikte hayal etmek için bir fırsat haline gelecek.