kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pasion Turca’ya Türk-İspanyol Sanayi ve Ticaret Odası’ndan ödül

30 Kasım 2021

İspanya’nın başkenti Madrid’de 2011’den bu yana faaliyet gösteren Türk-İspanyol Sanayi ve Ticaret Odası (CCHT), Türkiye ve İspanya arasındaki ticari, kültürel ve sosyal bağları son dönemlerde kuvvetlendiren isimleri ödüllendirdi.

Bu yıl altıncı kez verilen ödüllerde Pasion Turca, “Türkiye ve İspanya arasında oluşturduğu kültür-sanat köprüsü” vesilesiyle ödüle lâyık görüldü.

2001 yılında Sinan Ufuk Nergis ve Vito Montaruli tarafından Madrid merkezli olarak kurulan ve İstanbul’da da bir ofisi bulunan Pasion Turca, ilk günden bu yana her iki ülkeden ve dünyadan ünlü sanatçıların uluslararası turnelerini düzenleyerek İspanya ve Türkiye’de hayata geçirdiği projelerle iki ülke arasında kültürel köprüler kuruyor.

200’den fazla sanatçı ve yaklaşık 2500’den fazla etkinlik ve konser ile 20. yılını geride bırakan Pasion Turca; Paco de Lucia, Concha Buika, Mónica Molina, Montserrat Caballé, Miguel Poveda, Luz Casal gibi 100’den fazla İspanyol ve Latin sanatçıyı Türkiye’deki dinleyicileri ile İspanya Ulusal Balesi, Joaquín Cortés, Endülüs Flamenko Balesi, Antonio Najarro Topluluğu, María Pagés Topluluğu, Aida Gomez, Los Vivancos gibi 30’dan fazla Flamenko ve Dans Topluluğunu da izleyicileri ile buluşturmuştur.

Sezen Aksu, Mercan Dede, Galata Mevlevileri Dervişleri, Burhan Öçal gibi Türkiye’den 20’den fazla sanatçının konserini İspanya’da gerçekleştirerek Türkiye kültürünü ve müziğini de İspanya’da temsil eden Pasion Turca, 2006 – 2015 yılları arasında Türkiye Madrid Kültür ve Turizm Müşavirliği’nin halkla ilişkiler şirketi olarak, İspanya, Portekiz ve İspanyolca konuşulan diğer ülkelerde Türkiye’nin tanıtımını gerçekleştirmiştir.

Pasion Turca kurucu ortağı Sinan Ufuk Nergis ödülün önemine dikkat çekerek, “Ülkeler arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkilerin artırılmasında uluslararası kültür-sanat faaliyetleri birleştirici bir rol oynuyor ve Pasion Turca olarak 20 yıldır her iki ülke arasında ve dünyada yaptığımız çalışmaların ödüllendirilmesi gurur verici.” dedi.

Pasion Turca, Türkiye’nin kültürü, turizmi ve gastronomisiyle tanıtılmasına katkı sağlarken, Ana Belen, Paloma San Basilio, Rosario, Marta Sanchez, Lolita, Malu, Chenoa, David Busdamente gibi İspanya’nın 50’den fazla sanatçısını Türkiye’de ağırlayarak yaptıkları özel kapak çekimleri ve röportajlarla Türkiye’nin turistik güzelliklerini dünyadaki okuyucularla buluşturmuştur. Pasion Turca ayrıca Pasión Records markası ile çok sayıda Türkiye’den ve uluslararası sanatçının albümünü yayınlamıştır.

2021 Yılı Ödülleri:

Üç ayrı kategoride iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunan firma ve kişilere verilen ödülün bu yıl jürinin oylarıyla İspanyol firma kategorisinde, yayınladığı Türkiye yapımı dizileriyle Türkiye’nin tanıtılmasına büyük katkı sağlayan, Atresmedia‘ya; Türk firma kategorisinde, 20 yıldan bu yana kültürel alanda düzenlediği faaliyetleriyle iki ülke arasında kültür köprüsü kuran Pasión Turca‘ya; bireysel başarı kategorisinde de, oynadığı dizilerle İspanya’da büyük beğeni kazanan Cansu Dere‘ye verilmesi kararlaştırıldı.